| deadhoe a întrebat:

Vreau să vă spun ceva cringeworthy (adică penibil). Aș vrea să-mi răspundă mai mult adulții pentru că sfaturile rebele ale copiilor nu o să mă ajute cu ceva. Sunt fată, am 17 ani și nu mă mai suport deloc. Locuiesc cu bunica mea (doar cu ea) și e oribil. E cea mai îngrijorată și anxioasă persoană pe care o știu, are 60 de ani, și nu mă puneți să-i schimb caracterul pentru că nu am cum. Problema e și la mine, de la un timp mă deranjează cam orice îmi zice, de exemplu mi-a zis azi să îmi iau pantaloni mai lungi că s-a răcorit, tot azi mi-a zis să mai aștept că mâncarea e prea rece și pot răci, de când am pisica asta îmi zice să mă spăl pe mâini de fiecare dată când mă vede că pun mâna pe ea și urmează să mănânc. Îndemnările de acest gen mă fac să plâng și să mă enervez foarte mult. Plâng în fiecare zi. I-am spus să nu-mi mai îmi spună comenzi de genul și mi-a zis "ce o să te faci când o să fii comandată la locul de muncă?". Vedeți? Înțelege ce vrea. Când i-am explicat ce fel de comenzi că deranjează a rămas așa blocată, nu poate să proceseze nimic frate, nu cred că o greșesc dacă aș spune că are iq-ul scăzut. Pe bune, ce să fac ca să nu mă mai enerveze orice zice? Nu am fost diagnosticată cu tulburarea de personalitate borderline dar consider că o am. În fiecare zi îmi tulbură starea.

Și mai e ceva. De ceva vreme mă gândesc non-stop la viitor. Vreau să mă mut de aici după ce termin liceul (mai am un an). Dar nu aș avea destui bani de chirie, pentru că salariile sunt mici și pentru a avea salariul mai mare nu-mi permit pentru taxa de la facultate. Și ce alegeți dintre chirie și proprietate? Deci repet, eu vreau să stau aici cu ea ca să strâng bani (cam până o să am 25 de ani), măcar un sfert pentru o garsonieră mică, apoi plătesc în rate. Și dacă trebuie să stau cu ea o să sufăr mult, în schimb mi-ar fi greu să stau singură într-o chirie pentru că nu mi-ar ajunge banii. De ce va trebui singură? Pentru că nu sunt atractivă fizic și la personalitate, nu am cum să mă stabilesc cu un bărbat.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca irascibilitatea asta este specifica varstei celor cares e consdeira mai destepti decat sunt!
daca ai avea putin mai multa minte, ai intelege ca, bunica te iubeste atat de mult, incat isi doreste sa nu te vada bolnava. De aceea are aceasta grija enorma de tine!
Un copil, echilibrat psihic, nu s-ar supara din motivele bunicii, dimpotriva, ar zambii si si-ar spune in gand "draga mea bunica, uite cat de tare ma iubeste, ca-i atat de grijulie cu igiena mea, sa nu ma imbolnavesc".
Ar zambii si i-ar raspunde bunicii, in cel mai cald si mai dragalas mod: "Da, bunico, imediat! "
Sfatul meu, ca mama cu copii de 30 de ani, este sa inveti sa vorbesti frumos cu bunica ta, ca nu-ti da sfaturi proaste, dimpotriva!
Daca tu nu ai invatat ca pana la 17 ani, dupa ce atingi pisicia, este obligatoriu sa te speli pe maini ca sa manaci, bunica este acolo, ca sa-ti reaminteasca.
Femeia aia, pare sa te iubeasca enorm, daca face totul pentru tine si in plus, are grija sa nu te imbolnavesti.
Fii multumita si invata sa vorbesti cu ea, daca vrei sa ai o aliata alaturi. Pentru ca, poti avea tot ce-ti doresti, atunci cand bunica stie ca o asculti si faci ceea ce ea iti cere.
De suferit, nu vei suferii decat din rautatea ta, pentru ca, pana acum, din descrierea facuta de tine, bunica pare a fii o femeie perfect normala, care se comporta poate, prea grijuliu cu tine.
Invata sa o respecti si sa mai lasi si aroganta si razgaiala, daca vrei sa primesti toata atentia si sa sa te bucuri de tot ce-ti poate oferii bunica.
Oricum, ai 1 singura sansa: ori faci ca bunica si-i respeci casa si regulile, ori te muti de la ea si traiesti dupa cum te taie capul.
In orice caz, avand 17 ani, esti inca sub tutelea bunicii, deci, mai ai de rabdat 1 an. Intre timp, invata sa o respecti si sa-ti potolesti nervii, care-s total inutili, in cazul de fata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care-ti sunt pasiunile? Monitorizeaza astfel incât in viitorul apropiat sa câstigi ceva, este un proces lent dar sigur.

| IoanaRoman09 a răspuns:

Pai...nu stiu daca esti singura ei nepoate, dar sigur e genul ala enervant de persoana care vrea sa protejeze lumea din jurul ei intr-un mod foarte strufocant.
Din partea mea ai tot respectul ca ai suportat-o pana acum...eu as fi innebunit demult.
Ce sa zic? Mai ai un an pana faci 18.Eu zic sa vorbesti cu ea ...nu stiu sa-i ceri sa te ajute cu banii, iar tu sa te muti singura undeva...altceva nu-mi trece prin minte