| roxy_8649 a întrebat:

Vreau si eu cat mai multe bancuri frumoase dar nu cu prosti

funda:*:*

2 răspunsuri:
| Karinakari99 a răspuns:

La ora de gramatică, se analizează propoziţia "Iată, vaca are coadă". Cum analizeaza Bulă:
- Iată este subiect pentru că este scris cu literă mare şi este început de propoziţie. Vaca este atribut pentru că aşa îi zice mama fiicei ei. Are este conjuncţie pentru că leagă cuvîntul vacă de coadă. Coada este predicat pentru că se mişcă.

| MiK3L a răspuns:

"Bula si fratele mai mic se aflau in lift si fratele mai mic intreaba:

-Cum functioneazal iftu'?

Bula raspunde:

-Intri in el si coboara etajul 10 la tine."
"Alinuta catre tatal ei:
- Tata, spuneai ca iti plac ochii vecinei noastre?
- Da, draga mea!
- Pai, uite! Ti i-am adus!"
"Publicului nu-i place piesa ta.
- De unde stii? Sala este goala."
"Eu nu am talent? Toata lumea stie ca ca am cea mai buna ureche muzicala.
- Stiu. Din pacate nu poti canta cu urechea."
"Culmea nemsitirii: Sa-i spui unui copil de 6 ani ca nu are cei 7 ani de-acasa"
"Culmea vitezei: Un melc care concureaza la o cursa de masini."
"Culmea soferiei: Sa conduci o masina de spalat.
Culmea culmii soferiei: Sa ramai fara detergent in mijlocul autostrazii."
"Culmea nesimtirii:sa impingi o baba pe scari si s-o intrebi unde se grabeste."
"De ce au gorilele narile mari? Pentru ca au degetele groase&"
"La un studio din Hollywood,doi sobolani gusta dintr-o pelicula alb-negru.
-Nu-i rea,nu?
-Mda, nu-i rea, dar cartea a fost mult mai buna."