| OnycssMary a întrebat:

Vreau si eu versuri triste despre viata in general.
Care imi da cele mai multe si frumoase are funda :*
Mulumesc happy

8 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Totul imi parea un chin
Viata imi era un iad deplin
Asteptam un raspuns cu nerabdare
Ce se va intampla cu noi oare?

". Realitatea` e mult prea dura atunci cand dai de greu! Visele` se spulbura aproape instantaneu`! big grin

...ca trece aceasta ca fumul de pre pamant
Ca floarea au iflorit, ca iarba s-au taiat,
cu panza se infasoara, cu pamant sa acopere.

| ascovit a răspuns:

Fluturi negri
Iti pare rau – o cruda minciuna.
Doar lacrimi rosii – ar mai conta?
Fluturi negri
Prea tarziu ca sa imi spuna
Ca va fi altfel, dar nu va fi candva
Sub umbrele de copaci, esti mai gol
Cum nici lemnul ce ma sufoca nu-i
Si negri fluturi mi-alinta ochii…
Nu-mi doream sa cazi in genunchi
In noroiul care ma impiedica mereu
Sa privesc culori in straluciri senine.
Acum e prea tarziu sa imi spui
Ca iti pare rau – nu mai ai cui…
Cel care mi-a nascut si totusi mi-a ucis
Si spirit, si inima, si dragoste, si vis

| xxxXStefanXxxx a răspuns:

Ca intr-o cusca a sorti,

Ma sufoc in durere...

Caut raspunsuri,

Ascunse in nepasare...

Privesc cu ochii goliti,

De sperante patimase...

Tanjesc dupa afectiune,

Disperata de singuratate...

Speranta mea arde

Asemeni unei lumanari stinse.

Constransa de viata

Incetul cu cuncetul renunt la vise.

Ma las prada disperarii

Ce ma cuprinde si-n vise.

Ma las purtata prin viata

Cu aripise strans ascunse...

Nu mai pot zbura,

Acum existenta mi-e limitata.

Ma privesc in amintirea mea,

Cu zambetul demult sters de pe fata...

Am ramas doar o umbra,

Transparenta si stearsa...

Nu mai pot respira,

Si simt cum insasi viata

Ma sufoca prin existenta mea...

Si plang caci nu am de ales,

Nu are cine ma asculta...

E mereu un chin

Cu cu care parca am trait dintotdeauna,

Si asa incepe, continua

Si nu se termina niciodata...

Ma privesc in oglinda,

In noapte mi-am ascuns sufletul,

Si astept sa uit,

Ca oamenii mi-au furat zambetul...

Nu-i privesc cu invidie,

Dar ma intreb cu ce am gresit...

Ii privesc zambind,

Cu o masca peste sufletul chinuind...

Ma izolez in privire

Si incerc sa ma bucur de copilarie...

Si ma intreb ce este aceea?

Cum arata un copil fericit?

Oare am ras vreodata cu adevarat?

Sau m-am nascut cu o masca pe chip...

Oare ii pasa cuiva de mine?

Sau imi voi trai amaraul

Plangand mereu pe ascuns

Inecandu-mi propriile vise

In neputinta vieti ce o duc...

Si privesc ploaia cum imi uda fata...

Imi ascunde tristetea,

Si-mi fereste privirea,

De tot ce inseamna chin...

Norii plang pentru mine

Iar vantu-mi-e alinare,

Soarele mi-e sufletul

Iar apusul zambetul...

Noaptea mi-e singuratate,

Luna bunatate,

Iar stelele-mi sunt faclii,

Pentru drumul intunecos de zi cu zi...

Sunt ca un animal nocturn,

Caci ziua nu-mi arat niciodata adevaratul chip...

Imi afisej un zambet fals,

Care ma pune parca-n sicriu...

Perseverez in durere

Neintelegand de unde atata putere,

Il caut pe Dumnezeu si ingerii Lui,

Sperand ca voi deveni odata

Parte din lumea Lui...

| Georgiiiiiiiiiiiiiiiiii a răspuns:

-pustie e strada unde se afla ea te cauta dar bezna nu o lasa striga cat poate, dar sufletul abia mai bate cade si-si cere iertare dar prea tarziu ea moare

As vrea sa fiu o pasare
Dar una calatoare
Sa pot sa zbor in lumea mea
Sa mi se piarda urma-n zare
Sa uit ca viata este grea.

As vrea sa ajung pe alt taram
Unde visele sunt realitate
iar soarta pot sa o daram
Unde nu exista moarte.

As vrea sa uit de-ntreaga omenire
Caci este rea si egoista
visez un strop de fericire
Dar fericirea nu exista.

omule in viata esti trecator iubeste invata iarta si uita o viata ai traieste cu un zambet pe fata chiar si atunci cand simti ca totul e pierdut viata e una nu zece

Poate ca m-am purtat cum m-am purtat doar pentru faptul ca te consideram o buna prietena dar sa stii ai un mare defect ( fitele )

de ce sa mint zambind? de ce e drumul greu? de ce doar eu gresesc? de ce doar eu ma zbat? de ce am uitat sa rad? de ce platesc doar eu? de ce mereu mi-e frica? de ce-s de vina eu?

Cum sa te am? Cand peste tot in jurul meu e doar lumina Iar intunericul sunt eu

ochii vad inima cere am curaj dar n-am putere

Am invatat multe pana acu dar nu si cum sa te uit p tine

cadn plangi pentru persoana iubita
inseamna ca nu e cea potrivita.
am plans de multe ori pentru tine,
dar sincer inca mai tin la tine

De ce Doamne mai exista iubirea?
daca provoaca atata suferinta?

in aceasta lume iubesti doar odata traiesti din iubere si mori chinuit de iubire

cand esti fericit ceva tot trebuie sa te intristeze

Durerea ce o port, nu pot s-o mai suport, in lacrimi ma topesc in lacrimi ma trezesc de ce oare TE IUBESC?

de-a lungul vietii vei invata:ca cel mai bun prieten iti tradeaza increderea

Fii intotdeauna ceea ce esti si daca ceea ce esti nu este de indeajuns pentru cineva inseamna ca acel cineva nu este indeajuns pentru tine.

Asa a fost mereu si nu se va schimba ceva, pentru ca nu au o viata-a lor, stau s-o comenteze pe-a mea; dar eu ma amuz si nici nu stiti cat ma bucur ca ei sunt soricei in ochii mei de vultur.

invata sa traiesti fara lacrimi sa admiri cu indiferenta sa suferi razand! sih numai atunci vei putea spune stiu sa traiesc

In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe.

Nu lua viata in serios niciodata. Oricum nimeni nu iese din ea viu.

Cea mai infidela amanta a omului este Speranta. Te inseala zilnic si totusi, traiesti cu ea toata viata.

Viata o primim fara sa o cerem si ne este luata fara sa fim intrebati.

Tot ce pierdem. pierdem pentru totdeauna! Ceea ce nu traim la timp, nu traim niciodata!

Cine se Naste CresTe.Cine creSte iubeste. Cine Iubeste Sufera. Cine sufera reGreta.Cine regreta mOare. Caci viata e Un vis.Visul o Speranta.iar speranta nu Se pierde niciOdata

N-o S-Auzi Vreodata In Viata Vorbe Rele Spuse-n Fata. Toti Se Dau Prieteni Cu Tine. Dar Niciunu Nu`ti Vrea Bineee!

Sunt momente rare, de pus in rama. Viata n-are mainii! Dar uite ca`ti da cate`o palma.

Poate am aere in cap.asta e problema mea.nu poti sa ma suporiti.asta e problema ta.nu ma cunosti, nu comenta.ai grija de viata ta.nu de-a mea!

. viata nu`i roz! noi, o vopsim in verde! am pierdut tot, deci nu mai avem ce pierde! noi nu bem de suparare, noi bem de sete! suntem la poarta iadului, si taiem bilete!

Chiar de-ar fi greu, tot as zambi.si chiar de-as avea multe probleme, tot as glumi.pentru ca stii, viata e grea.si lumea e rea! cum as putea s rezist daca nu m-as comporta asa?

FuNdYtZa?

| annida a răspuns:

My life has some ups
But I only live In the downs...

| annida a răspuns:

Si iar toate-s triste.
Si azi ca si ieri --
Potop de dureri.

Si visul apune
...În negrul destin...

Si vremuri mai bune
Nu vin, nu mai vin,
Si nici mângâieri...

Si iar toate-s triste,
Si azi ca si ieri...
George Bacovia, Pianowinking

| TuSiEu111 a răspuns:

M-am saturat sa plang nopti intregi, Sa-ti zic ceva si sa nu intelegi. M-am saturat sa plang pe umarul cui apuc! Intr-o zi din viata ta o sa ma duc