| NuConteazCineSunt0 a întrebat:

Vreo modalitate sa nu te mai atasezi de nimeni si sa nu mai pui suflet? De ex vorbesc cu o persoana sa zicem ca o cunosc de cateva ore si imediat ma atasez de acea persoana. Nu mai vreau asta pentru ca toti te lasa si m-am saturat sa sufar

28 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu e greu, daca esti baiat invata din viitorul mgtow, daca esti fata cauta gruparea feminista si prinde scarba de barbati.

| Adry05 a răspuns:

Te atașezi așa repede de persoane când ești singur și n-ai pe nimeni și atunci de orice persoană care apare ești ca o maimuță, te lipești de ei și ai o atitudine prea sufocantă care pe mulți îi sperie. Dacă n-ai fi atât de disperat să ai oameni în jur, probbail nu ești în stare să te iubești pe tine și atunci cauți oameni s-o facă, nici nu ai avea atitudinea asta față de ei pentru că nu ți-ar păsa dacă rămân sau pleacă. Oamenii nu suportă să vadă atitudinea aia de „nu pot să trăiesc fără tine, sufăr dacă pleci" prea repede, e semn de disperare și în subconștient te alungă pentru că simt presiune. Oamenii vor să-și facă prieteni persoane care să-i facă să se simtă bine, într-o lume care să-i dezvolte nu să-i tragă în jos (adică să trebuiească în permanență să-ți suporte toane și break downs)

| uchihasasuke09 a răspuns (pentru Adry05):

De acord cu tine ai raspuns perfect.Dar ce se intampla cu cei care nu pot iesi din starea aceea de singuratate? Nu le trebuie ajutor?

| Adry05 a răspuns (pentru uchihasasuke09):

Trebuie să învețe să se iubească pe ei mai mult, să-și aprecieze mai mult prezența, eventual get a pet. Dacă începi să apreciezi mult de tot timpul pe care-l petreci cu tine
1. o să transmiți asta și altora : pentru că toți o să fie ceva de genu : e atât de fain omu ăsta încât se mulțumește să stea doar el cu el și e fericit?
2. când ajungi într-o relație atât de bună cu propria persoană ai o împăcare super bună care se transmite la alții printr-un vibe fain, nu mai pari disperat pentru că știi că și dacă nu-i ai pe ei, te ai în continuare pe tine.

| Adry05 a răspuns (pentru uchihasasuke09):

Așa ei primesc ideea aia de : noi nu însemnăm fericirea lui, noi contribuim la fericirea lui și or să vrea să fie în preajma unei persoane atât de echilibrate pentru că majoritatea asta caută, un echilibru. Și când nici pe al tău nu-l găsești, nu vrei să stai lângă cineva pe care-l vezi din primele 5 minute cât e de dezchilibrat și câte probleme are. Plus că dacă îl vezi că-i disperat, e un fel de semnal de ajutor d genul : SCĂPAȚI-MĂ DE MINE, NU MAI SUPORT SĂ FIU CU MINE, care e un mare turn off. Ei de ce să vrea să fie cu o persoană pe care nici măcar tu, care ești persoana aia, nu poți s-o suporți?

| uchihasasuke09 a răspuns (pentru Adry05):

Sa invete dar daca au nevoie de ajutor.Stiu ca ii bine sa ai prieteni care sa te scoata si ei cateodata din stari proaste.

| uchihasasuke09 a răspuns (pentru Adry05):

Asa de bine gandesti, ce varsta ai?(trebuie sa ma opresc ca imediat ii umplu topicul la saracul om)

| Adry05 a răspuns (pentru uchihasasuke09):

Păi da. Oamenii de care te apropii cu timpul și cu care îți formezi o legătură da. Eu mă refeream că să te apuci să-ți arăți problemele unui străin și numa să te plângi la el despre cât de nașpa e viața ta. normal că nimeni nu vrea să stea lângă tine, fie el și prieten. Prietenii îți suportă din când în când câte o cădere și te ajută să treci peste, dar n-au nici ei răbdare și nervi să te asculte întruna cum te plângi, o persoană de genu transmite numa stări negative și oricine are deja propriile probleme, nu vrea să fie încărcat negativ în permanneță și de alții.

| Adry05 a răspuns (pentru uchihasasuke09):

Mulțumesc mult, 21 imediat 22

| uchihasasuke09 a răspuns (pentru Adry05):

Asa sunt si eu, ii naspa dar eu mai am si stari bune si de obicei cand vad ca ma inteleg cu cineva si ma apropii(mai rar ca am fost tradat de multe ori), incerc sa il fac sa simta ca sunt alaturi de el si ca il iubesc mult si il incurajez. Odata vorbesc eu ce despre ce ma supara alteori despre ce ma bucura dupa prietenii mei si tot asa.Nu doar negativism.

| Adry05 a răspuns (pentru uchihasasuke09):

Cât predomină binele nu e problemă happy știu însă și oameni care doar se plâng, când am cunoscut unu din ăsta mă termina psihic și am rupt-o clar cu el chiar dacă alt motiv n-aveam, până la urmă sănătatea mea mentală e mai importantă și el mi-o deteriora.

| uchihasasuke09 a răspuns (pentru Adry05):

Acuma m-am mai linistit.Am cunoscut o persoana de curand cu care am devenit prieten m-a scos din starea aceea proasta de negativism total.Eu ii ziceam de multe ori ca ma simt rau dar si ii aratam ca imi pasa de ea cred ca de aceea mi-a spus si lucruri foarte importante. Oricum totul a venit natural ceea ce m-a socat, nu am mai simtit niciodata o asa usurinta de a vorbi cu cineva, nici cand eram copil cu prietenii si am ajuns sa tinem foarte mult unul la altul.Acuma ii plecata dar abia astept sa o revad, sa o iau in brate si sa ii spun ca mi-a fost dor de ea. Apropo ma bucur mult ca mai sunt persoane normale la varsta asta si ca pun accent pe dragoste ca si tine.Eu sunt cu 2 ani mai mic ca tinehappy. Sanatate multa, fericire si succes si tie!

| Adry05 a răspuns (pentru uchihasasuke09):

Mulțumesc mult, la fel, numai bine!

| anonimg a răspuns:

Sa inteleg ca tu esti fata si te atasezi de baieti prea repede.
Citeste cartea aceasta: https://www.viatasisanatate.ro/iubeste-inteligent

| Frank51 a răspuns:

Cred ca Adry a zis cel mai bine. Invata sa te iubesti si sa te apreciezi pe tine, sa nu fi disperat/a dupa altii si sa incepi sa emani pozitivitate, inevitabil nu vei mai simtii nevoia de atasare incontrolabila, vei avea un echilibru sentimental.

| OldSoul a răspuns:

Singura modalitate in opinia mea e sa cunosti mai multe persoane.
Cu cat cunosti mai multe persoane cu atat vei incepe sa fii mai indiferent.
Cel putin la mine s-a intamplat asta involuntar.
La inceput si eu ma atasam repede de persoane, prea repede.
Dar cu timpul, am inceput sa vorbesc cu mai multe persoane, si cel putin, deocamdata, nu pot sa zic ca m-am mai atasat de cineva.
Da, poate imi sunt drage persoanele alea, si simpatice, insa, imi trece repede acest atasament daca persoana respectiva face ceva ce nu imi convine, si nu ma oftica, nu imi provoaca suferinta.
Si totodata, incearca sa nu investesti intr-o persoana mai mult decat iti asumi sa pierzi.

| uchihasasuke09 a răspuns (pentru OldSoul):

Daca iti trece usor atasamentul cand face ceva ce nu iti convine, nu inseamna ca nu ai tinut decat putin la persoana respectiva?

| Donsavas a răspuns:

Citeste despre legea detasarii.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Pai continua sa iti spui ce ai scris in ultimul rand.
Gandeste-te la defectele lor, analizeaza-i mai bine.
Nu toti oamenii sunt de incredere, din pacate asta e crudul adevar dar din greseala asta poti invata, nu mai pune la suflet, fii tare!
Toate cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu mai pui atata suflet. Daca esti sensibil din nastere te vei atasa usor de altii. Care te pot lua de fraier si profita de bunavointa ta. Suntem facuti pentru a suferi, unii mai mult si altii mai putin. Nu toata lumea are fire de macelar sau chirurg pentru a se detasa foarte usor de altii. Sa nu puna sentiment in ce fac sau ce vorbesc. Si eu sunt sensibil si ma atasez usor. Am pierdut mult in viata fiind folosit de multe ori. Dar nu as vrea sa fiu o persoana rece, fara pic de caldura in relatiile cu altii. Sa te bucuri de modul in care ai fost lasat pe pamant. Sa incerci sa nu pui foarte mult suflet in relatiile cu ceilalti pentru ca de cele mai multe ori vei iesi sifonat happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți folosești mai mult rațiunea.

| Mogiojojo a răspuns:

Ai grija de ce persoane te atasezi, trebuie sa fie si ele la randul lor atasate de tine, sa fie reciproca treaba.

| Eugen80 a răspuns:

Nu mai vorbi cu oameni de care nu vrei sa te atasezi!

| Nume6 a răspuns:

Acum ţi se pare foarte atrăgătoare orice persoană, gata îţi zice bună și ești în genunchi după ea, e ceva normal abia experimentezi cum e cu relaţiile si ţi se pare fantastic oricine. Cu trecerea anilor însă, o să te maturizezi și o să fi o persoană mai selectiv/ă. O să ai standarde mai ridicate, o să alegi mai bine cine merită să fie cu tine. Timpul te maturizează și în combinaţie cu eșecurile mai aleswinking O să veziwinking

| uchihasasuke09 a răspuns:

Adry05 ti-a raspuns foarte bine.Incearca sa scapi de dependenta daca ai.Ca sa te simti bine cu tine trebuie sa ai micii si/sau marii "victorii" in fiecare zi. Daca nu mai poti deloc incearca sa incepi cu lucruri care par marunte la inceput dar dupa sa le tot cresti pana ajungi la un nivel cel putin satisfacator.De exemplu citesti azi 10 pagini, faci 5-10 minute de miscare, meditezi 2 minute, mai faci ce iti place, mai faci si ce trebuie.Pe mine ma ajuta mult si lucrurile pe care le faceam cand eram copil(dar nu dependentele ca jucatul pe pc etc.) adica la mine sportul si ascultatul de muzica(asta deoarece cand eram mic am facut sport in fiecare zi aproape). Poti sa gaseasti pe parcurs si alte hobby.Ideea de baza ii ca subconstientul tau s-a obisnuit cu mesajele negative ca nu poti sa faci ceva deoarece tot ai amanat si trebuie sa il schimbi prin micii victorii care tot grele si tot creste gradul de dificultate dar odata cu ele iti recapeti usor increderea.Sanatate multa si succes!

| NuConteazCineSunt0 explică:

Va multumesc enorm de mult ca ati incercat sa ma ajutati! Apreciez foarte mult

| Miu_Eddi_1996 a răspuns:

Te inteleg perfect. Este greu dar iti vei revenii la un moment dat. Asa am fost și eu timp de câțiva ani dar după am realizat că nu sunt bătaia de joc a nimănui cum nici tu nu ar trebui să fii. Sincer, sfatul meu, este ca întâi de toate, pentru ca nu poti sa nu te mai atașeze dintr o dată de persoane, pur și simplu când te lasa nu le da importanta. Nu contează ca este crush sau oricine altcineva. Fi fericit apoi iti va intra în reflex. Eu nu am avut pe cineva sa imi zicea asta asa ca am facut multe prostii până am ajuns aici. De exemplu m-am apucat de fumat, și da, te linisteste dar nu este bine.
Pentru mai mult da mesaj la @andrei__eduard__ pe Instagram, ACL pot vb