| Carlaaaaaaaaa a întrebat:

Well cum ar trebui sa le explic eu oamenilor din familie ca sunt bi?
Prietenii sunt toți ok cu asta dar de părinți, surori idk what to say nu sunt gata sa plec de acasă pentru asta.
Am 17. Well. Tot o sa le zic curând când plec la facultate dar mai e pana atunci.

2 răspunsuri:
| timidu89 a răspuns:

Le zici asa: mama, tata, mie nu imi place doar cabanosul si carnatul, imi place si pasarica si piersicuta big grin

| Nemeessis a răspuns:

Salut. Găsește un moment pe care tu îl consideri potrivit. Spune-le că vrei să discuți ceva cu ei, ceva ce pentru tine e foarte important. De acolo, începi să le explici faptul că ești bisexuală. Eu nu îți pot formula cum să le spui, tu îți cunoști părinții mai bine decât oricine și știi cum să vorbești cu ei.
Orice reacție vor avea, ei tot te vor iubi, asta e clar. Poate chiar te vor înțelege mai mult decât crezi tu.
Încearcă să nu mai ascunzi mult timp acest lucru căci până la urmă se va afla și asta va complica un pic lucrurile, plus că dacă îți faci o prietenă, nu va fi ușor dacă părinții tăi nu știu încă ce orientare sexuală ai.
Spune-le așa cum poți, chiar dacă nu vor avea o reacție dorită de tine, măcar știi că ai reușit să discuți cu ei despre acest lucru și nu le mai ascunzi nimic.