| Lejiuneanemuritoare911 a întrebat:

Wicca daca,ce este mai exact?
Stiu ca sunt niste ritualuri si chestii,dar nu stiu pentru ce sunt.
Vreau si eu mai multe detalii, daca se poate despre wicca daca.

Răspuns Câştigător
| vampcupcake a răspuns:

Salut. Wicca este denumirea unei religii neopagane. Adeptii aceste religii venereaza natura si se inchina zeilor. Vrajile au loc in timpul ritualurilor iar acestea presupun invocarea elementelor naturale. Tin sa precizez ca wiccanii cred in existenta celor cinci elemente ( focul, apa, pamantul, aerul si spiritul ). Toate aceste ritualuri au loc intr-un cerc magic, purificat inainte prin invocarea elementelor mentionate mai sus. Se spune ca ei pot face potiuni de dragoste, fertilitate sau chiar de vindecarea unor boli. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| Liviu a răspuns (pentru vampcupcake):

Cu alte cuvinte, wicca se speculeaza ca ar fi un fel de magie alba, nu? din informatiile mele, e opusul magiei negre.

3 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Placa wicca este folosita pentru anumite ritualuri sau pentru comunicarea cu spiritele, este o placa cu toate literele din alfabet si pe baza unor intrebari, se plimba un cadran catre fiecare litera care sa formeze un cuvant logic care sa se potriveasca cu intrebarea.Eu unul nu cred in asa ceva, mi se pare demn de filmele americane!