| anonim_4396 a întrebat:

WOHOO, AM AFLAT CA EL NU MA PLACE!
Rahat si am trait cu speranta ca o face de doi ani.
Am aflat prin mai multe prietene si ma simt nasoa acum.-.
Eu il plac, el nu.
Deci asta e.
Was fucked up my feels.
Cei care ma stiu dinainte cu intrebarile mele stiu despre ce e vorba...
Ma simt ca un nimic, ma simt ranita...
Cum as putea trece peste? Il plac de 5-6 ani...

Răspuns Apreciat de Editori
| isemilia a răspuns:

Buna. Partea buna e ca nu mai speri in continuare, mai bine ca ai aflat acum decat sa afli peste alti 5 - 6 ani ca a fost o iluzie. In final nu poti forta pe nimeni sa simta ceva pentru cineva anume sau pe altcineva sa nu mai simta si nu e nimic gresit in niciuna din ele. Nu are el o vina ca nu te place, pur si simplu nu o simte, la fel cum nici tu nu ai o vina ca il placi, asa s-a intamplat. Complet nu vei trece niciodata, tot te va durea uneori cand te gandesti la el si tot vei avea ganduri random cu " Ce ar fi fost daca... ". Ideea e sa te impaci cu faptul ca nu simte asta. Incearca sa scrii pe o foaie / sa spui cuiva (familie, prieten etc) ce iti placea la el, ce momente dragute ati avut (poate o gluma, poate ceva din vechea prietenie, ceea ce te-a convins initial ca te place etc.), ce ti-ai fi dorit etc. si incearca sa faci altceva mai "complex". Ai un interes pentru stiintele exacte? (matematica, informatica, fizica, chimie, biologie) In general e complicat sa intelegi anumite concepte (cele mai avansate), asadar ar fi o modalitate foarte buna ca sa te gandesti la altceva. Un sport mai e bun pentru asta. Daca ai timp liber si nu faci nimic, probabil asta e unul din singurele tale ganduri, asa ca tot revii asupra lui. De multe ori se zice ca trebuie sa faci altceva, insa asta pentru ca ajuta. (unele activitati. In timp ce muzica ar fi buna ca sa realizezi ce se intampla si sa iti exprimi sentimentele, e un harakiri emotional sa asculti melodii triste toata ziua. Stiintele exacte / sportul sunt bune fiindca sunt mai complexe si iti necesita concentrarea, te ajuta sa iti muti atentia in alta parte). Probabil iti va mai veni in minte el, mai ales in urmatoarea perioada, iar cand se intampla nu incerca sa te invinovatesti ca nu ai trecut peste sau ca inca te gandesti la el, fiindca e normal. Opreste-te din ceea ce faci (daca faceai ceva) si continua gandul, nu e gresit sa te gandesti la el din cand in cand, e rau (pentru tine) insa sa o faci constant. (era si un studiu care avea concluzia ca daca iti vine un gand - hai sa luam un refren de la o melodie, e mai simplu de inteles asa - si incerci sa il opresti - echivalentul actiunii de a fredona alta melodie ca sa scapi de refrenul primei sau pur si simplu sa te opresti din a fredona si sa incerci sa uiti melodia -, atunci gandul ala devine mai puternic - practic, refrenul ala iti vine iar in minte, oricat ai vrea sa scapi de el -. Nu am explicat foarte bine, iar exemplul nu e cel mai WOW, insa daca ai fi in situatia in care esti la un eveniment trist (uite, cineva iti spune ca s-a despartit de altcineva sau ca pisica sa a patit ceva) nu cred ca vrei sa fredonezi Baby Shark dodooo dodo. Sau, daca ti-e mai simplu, te poti gandi direct la el ca exemplu.) E greu sa nu te gandesti la cineva cand nu faci nimic care sa iti solicite atentia, la fel cum e greu sa te concentrezi la ceva daca tu ai "un pitic pe creier" cu un anumit refren sau cu o anumita persoana.
Whatevs, cred ca am exagerat putin (sorry), insa daca e sa retii ceva din acest mesaj e faptul ca niciunul din voi nu are nicio vina si ca e ok sa iti ia ceva timp pana accepti ideea. Incearca sa nu mai intri in contact cu el si sa faci ceea ce simti. (daca simti nevoia sa plangi fa-o, daca vrei sa stai putin sa te gandesti la el fa-o. Conditia e sa nu o dai in extrema, sa nu te mai gandesti la el deloc sau sa te gandesti doar la el) Nimeni nu stie exact ceea ce simti (da, cu toti am trecut prin asta, dar sentimentele difera de la om la om, maxim putem sa iti spunem ce ne-a ajutat pe noi, insa ia sfaturile de pe net cu putina sare), asa ca da-ti timp. Oricum, ai grija de tine si nu face prostii.

| nuspuncinesunt2 a răspuns:

Multumesc mult, ti-am spus pana acum ca te consider cea mai buna prietena a mea? Daca nu, o fac acum... Multumesc pentru tot

| isemilia a răspuns:

Nu mi-ai spus, insa multumesc mult de tot, inseamna enorm. Nu ai pentru ce sa imi multumesti. happy

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

O să-ți treacă cu timpul, scoate-te singură din starea asta, te gândești că pentru ce naiba stai și irosești timp suferind? pentru unu căruia nici nu-i pasă de tine și cu care n-ai avut nimic? fii serioasă

| nuspuncinesunt2 a răspuns (pentru Adry05):

Am fost cei mai buni prieteni, dar din cauze nu am mai tinut legaturi si ne-am ditantat. Suntem pe cale sa vorbim iar, dar el nu stie ca-l plac...

| Adry05 a răspuns (pentru nuspuncinesunt2):

și de ce continui să stai prinsă în loc să renunți de tot și gata? adică ce speri? să stai lângă el și să aștepți deodată să-l apuce dragostea de tine? atât contezi?

| nuspuncinesunt2 a răspuns (pentru Adry05):

Ca sa intrebe toti oamenii curiosi si bagaciosi ca tine.
Eu am cerut ajutor, nu hate.
Vorbesc si in germana cu cainele meu si tot intelege comenzile sau ce vreau sa spun, daca tu nu o faci nici in romana... E clar!

| Adry05 a răspuns (pentru nuspuncinesunt2):

laughing)) ce nivel de inteligență dacă atât ai înțeles din ce am zis și vii cu replcile astea de grădiniță „să-mi arăți tu mie". Copil... nici nu mă mir că fac toți ce vor din voi la cât vă duce capu

| nuspuncinesunt2 a răspuns (pentru Adry05):

Se vede că ti-a luat mai mult de o săptămână să vezi cu ce ar trebui să îmi răspunzi.
Vaaaaaaai, Doamne, uite aici om cu cap! Ai capul pe umeri că sa nu-ți ploaie in gat, asa-i?
Nici nu îmi mai bat capul cu persoane că tine.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar de ce sa te simti ranita? Ca nu ai pierdut absolut nimic, nici nu l-ai avut sa poti spune ca ai pierdut ceva.

Si din nou, de ce sa te simti ranita daca sa zicem... el nu s-a gandit la tine nici macar o secunda? Ca asa poti sa ai asteptari de la orice si sa ramai dezamagita.

O sa treci peste, mai mult ca sigur, pentru ca asa functioneaza timpul.

| nuspuncinesunt2 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Am fost cei mai buni prieteni, iar apoi nici nu am mai vorbit 4 ani pentru ca eu m-am mutat. Iar abia anul trecut am inceput sa vin iar pe aici.
Ma simt ranita pentru ca am avut multe clipe frumoasa impreuna, cand eram mici...

| Wr3nch a răspuns:

E 2021 fata mea, nu se mai sta dupa baietii sa faca ei primul pas.

| nuspuncinesunt2 a răspuns (pentru Wr3nch):

Nu se sta dupa baieti sa faca primul pas, zici? Exact, nu se sta dupa aia bombardieri care nici nu stiu sa scrie (macar) corect gramatical. Dar dupa aia draguti, finuti, educati si dupa mine, cei mai buni, stai.
Aha, asa zic.

| Wr3nch a răspuns (pentru nuspuncinesunt2):

Uite, is unii draguti, finuti, educati care asteapta sa vada si de la tine un semn ca ii placi. Daca nu se orienteaza spre altceva. Daca in 6 ani nu a facut nimic, e clar ca fie nu a fost interesat, fie si-a pierdut interesul pe parcurs.

| nuspuncinesunt2 a răspuns (pentru Wr3nch):

Nu am avut căi de comunicare, si cand am avut era prea tarziu, pentru ca indepartasem destul. A zis azi ca i-ar plac sa fim prieteni ca inainte, poate o sa reusim sa fim iar... Nu e chestia ca il plac in prietenia asta (daca o refacem), e chestia ca il ador pur si simplu, in primul rand, ca prieten...

| Sophieka a răspuns (pentru Wr3nch):

E 2021 fata mea, nu se mai sta dupa baietii sa faca ei primul pas.
____________________________________________________________________
Atunci poate nici nu mai e cazul sa ii numim baieti sau barbati.

| Wr3nch a răspuns (pentru Sophieka):

Ma scuzi, dar ca femeie poti avea initiativa si nu e nimic gresit in asta. Or daca crezi ca e, e doctrina proasta a biserici sau crestere dupa norme depasite.

| Celestina003 a răspuns:

Ai aflat că el nu te place prin prietene? Pe bune? poate că nu le recunoaște prietenelor, sau poate chiar e adevărat, nu știu. Dar daca chiar te placea îți dădea semne in 2 ani ăștia, părerea mea, cred că nu te place pentru că lui îi place de alta.

| nuspuncinesunt2 a răspuns (pentru Celestina003):

Am aflat prin mai multe feluri, are iubita. Eu il plac de vreo 5-6 ani. Povestea e complicata...

| Fabianaa a răspuns:

Timpul le rezolva pe toate, o sa vezi ca peste puțin timp vei trece peste asta. Încerca să găsești ceva care sa te facă sa nu te gândești la el(sa petreci timpul cu familia/prieteni, sa faci ce îți place, sa te uiți la filme). Și eu am fost în aceeasi situație, îți spun ce m-a ajutat pe mine sa trec peste.

| Angelicc a răspuns:

Dont worry girl, trebuie să ne dăm seama că s-ar putea că persoanele la care ținem cel mai mult să nu ne placa, viața e scurtă, ai destul timp să iti gasesti baiatul care să te placa și să și fie ceea ce iti doresti! Mersii

| Viojfgcgbcyh a răspuns:

Îți dau un sfat, nu incerca nici odata sa te atasezi prea mult de vreo persoana ori cat de perfect ar parea pana la urma va pleca exact cum a si venit, si nu cred ca ai vrea sa fi ranita.
Incearca sa nu te mai gandesti la acea persoana spuneti in gandul tau ca esti o persoana prea speciala si nu meriti un...
Asculta muzica, iesi pe afara cu prietenii, familia, sau fa ceva distractiv, privesti un film, mergi la bunici, cu siguranta te vei simti mult mai bine