| Anonimul151 a întrebat:

1. Ce este droppshipingul?
2. În România pe ce site-uri se face droppshiping-ul?
3. Cum se face droppshipping-ul?
4. Se merită să faci droppshipping?
5. Ce ar trebui să aleg la droppshipping? PFA sau SRL?
6. Ce alte lucruri trebuie știute despre droppshipping, înainte de a începe o astfel de " mică " afacere.

Menționez faptul că știu că trebuie să ai deschisa o firmă pentru a putea face droppshipping.

17 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dropshipingul eu același lucru că și cum ai avea un magazin online doar că nu te ocupi tu se stocuri. Dar asta înseamnă că știi să îți faci site ul și cel mai important ești capabil sa faci un marketing atât de puternic încât să aduci clienți

| Anonimul151 explică (pentru suntserios):

Site-ul nu l-aș face eu, pentru că nu mă pricep. La fel și cu marketingul. Exista persoane care creează site-uri, fac marketing ( promovări etc ).

| suntserios a răspuns (pentru Anonimul151):

Și ești pregătit să investești câteva mii de euro?

| Anonimul151 explică (pentru suntserios):

Pentru a începe o astfel de afacere trebuie să investești mii de euro? Eu cred că nu. Se poate începe cu siguranță și cu un buget mai mic.

| suntserios a răspuns (pentru Anonimul151):

Ok, cat crezi totuși că te costă site ul? Hostingul? Domeniul?

Apoi odată ce ai site crezi vin clienții așa din senin? Nu e nevoie de marketing?

| Anonimul151 explică (pentru suntserios):

Momentan nu m-am interesat de aceste lucruri, însă mă voi interesa.

Normal ca nu vin așa din senin. Trebuie marketing, promovare multă și oferte, promoții etc pentru a atrage câți mai mulți clienți. Se investesc bani, însă, nu mii de euro.

Din ce am aflat până acum, mulți au început cu sume relativ mici, sau nici mari nici mici. Iar acum, magazinul lor merge super bine.

Site ul nu se poate cumpăra, plătești suma și atât? Trebuie să plătești în fiecare lună hostingul și domeniul?

Cum spuneam, nu mă pricep la acest lucru, însă nu m-am nici informat cu privire la aceste aspecte.

| suntserios a răspuns (pentru Anonimul151):

Site ul îl cumperi, dar nu îl cumperi ieftin. Hostingul se plătește lunar. Și cine îti face mentenanță la site? Că nu e chiar așa de ușor. Și uite așa se duce minim 1000euro doar sa faci siteul funcțional

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Merita, nu se "merita". Limba română mai întâi de toate.

| Anonimul151 explică (pentru anonim_4396):

Ai scris exact la fel. Greșeli se mai fac, nimeni nu e perfect. Dar probabil nu ai învățat asta. Nu e o problemă atât de mare că am făcut o mică greșeală de scriere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimul151):

Învață să scrii si învață să folosești google. Sigur găseai răspuns pe google dacă te interesai, dar cum ești tu mereu în căutare de atenție... Cu aproape 200 întrebări postate...

| Anonimul151 explică (pentru anonim_4396):

Știu foarte bine să scriu în caz că nu știai. Și vrei să îți spun ceva? Învață și tu să scrii.

Măcar eu am activitate pe cont, nu ca și tine, 2 întrebări, cont nou care vine cu răspunsuri ironice. Ai copiat și tu alți membri care dau astfel de răspunsuri sau ești unul dintre ei?

Și nu, nu eu sunt persoana care cere atenție. Eu doar pun întrebări, pentru diferite probleme la care nu știu răspunsurile. Iar persoanele de aici mă lămuresc. Tu ești persoana care cere atenție, din moment ce te bagi doar așa, cu răspunsurile tale ironice, fără să te întrebe nimeni nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimul151):

Bai copilaș de douăzeci de bani. Eu când am creat pentru prima data contul pr TPU ( prin anul 2013), tu încă erai la grădiniță. laughing apoi am revenit cu alte conturi si din nou alte conturi. Am stres eu conturile, la cerere. Formulează o petiție către Cristina, sa iti confirme. Dacă mă vezi nou pe aici, asta nu înseamnă ca sunt și nou cu adevărat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimul151):

Păcat de maica-ta care s-a chinuit sa te nască. Acum poți sa îmi dai reportare, dacă asta te încălzește cu ceva. Îmi suspendă contul. Ca sa ce? Eu solicit ștergea contului apoi creez din nou altul. Pentru ca, vezi tu : nu activitatea din cont ma interesează, cât am ajutat la rândul meu cu sfaturi și am fost ajutat. Pe tine cu ce sa te ajut? Un neica nimeni în căutare de atenție. Câți ani ani? 16 măcar?

| totredus a răspuns:

Dropshipping-ul este un model de afaceri în care un comerciant vinde produse online fără să le aibă în stoc. În schimb, comerciantul colaborează cu un furnizor care expediază produsele direct către clientul final. Astfel, proprietarul magazinului online nu trebuie să gestioneze stocurile sau să se ocupe de expedierea produselor.

În România, de exemplu, poți face dropshipping cu vidaxl. Aceștia oferă program pentru România și transport gratuit la toate produsele. CASAPRACTICA.RO este un site care face dropshipping cu Vidaxl.

Pentru a începe cu dropshipping-ul:
a) Alege o nișă de produse pe care dorești să te concentrezi pentru a fi mai ușor de promovat.
b) Identifică furnizori de încredere care oferă servicii de dropshipping. Se poate inclusiv cu Aliexpress.
c) Creează un magazin online pe o platformă de eCommerce și adaugă produsele furnizorilor. Există și soluții ready made. De exemplu pentru Vidaxl exista un plugin woocommerce pentru WordPress. Asta înseamnă că după ce ti-ai făcut un site în WordPress poți importa produsele Vidaxl cu doar câteva click-uri.
d) Promovează magazinul online prin marketing digital (reclame, social media, SEO etc.).
e) Când primești o comandă, informează furnizorul care va expedia produsul direct către client. Furnizorul de obicei se va ocupa și de retururi. În exemplul cu vidaxl ai posibilitatea sa automatizări notificarea furnizorului, adică comanda va ajunge direct la el.
f) Asigură-te că oferi un serviciu clienți de calitate pentru a obține recenzii pozitive și a atrage noi clienți. Acest lucru nu este ușor. Multe aspecte nu depind de tine, de exemplu actualizarea stocurilor sau faptul ca tu nu vezi produsele niciodată.

Merită să faci dropshipping dacă ești dispus să investești timp și efort în construirea și promovarea magazinului tău online. Avantajele includ costuri reduse de pornire, nicio nevoie de gestionare a stocurilor și posibilitatea de a lucra de oriunde. Cu toate acestea, concurența este mare, iar profiturile pot fi mici, mai ales în început. Te poți aștepta la un preț de cumpărare cu 10 - 15 % mai mic decât cel afișat pe site ul lor de vânzare directă.

Atunci când alegi între PFA (Persoană Fizică Autorizată) și SRL (Societate cu Răspundere Limitată), ia în considerare responsabilitatea legală, taxele și impozitele aplicabile și nevoile specifice ale afacerii tale. Cel mai bine este sa consulți un contabil sau un avocat pentru a determina cea mai potrivită formă de organizare pentru afacerea ta. Există acum multe firme de contabilitate care știu ce înseamnă dropshipping. Cauta pe google.

Alte lucruri de știut despre dropshipping înainte de a începe:
a) Alege furnizori de încredere și stabilește relații bune cu ei.
b) Cunoaște legislația din România și cea internațională în ceea ce privește comerțul electronic și protecția consumatorului.
c) Fii pregătit să faci față eventualelor întârzieri în livrare sau probleme cu produsele.
d) Investește în marketing pentru a atrage clienții și a genera vânzări.
e) Monitorizează constant performanța magazinului și adaptează-te la schimbările pieței.

| Anonimul151 explică (pentru totredus):

Mulțumesc! Momentan, răspunsul tău este cel mai bun. Ai oferit multe detalii.

Ai idee unde aș putea găsi furnizori ( de încredere ) în România? Am găsit un grup de droppshipping ( de persoane care fac ), însă e cam inactiv..., ultimele postări au fost în 2022...