| Marinelu77 a întrebat:

1.Dacă eu de mâine vreau sa investesc la bursa trebuie să-mi caut un broker sau ceva?
Adică cum funcționează?
2.Ca să cumpăr acțiuni la bursa trebuie sa depind de un broker?
3.Sau pot cumpăra liber?
4.Fiecare investitor are un broker?
Mulțumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

1,2 ba
3 yep
4 deduci din 3

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să ne clarificăm.
Poți să cumperi acțiuni emise de o companie direct de la ea, dacă stă de vorbă cu tine, în momentul când face o emisiune nouă de acțiuni.
Dacă este cotată la bursă, ea le vinde la bursă care este o piață mare de acțiuni. Unii vând, alții cumpără, din acest joc al pieței rezultă cursul, adică valoarea acțiunilor.
Acolo se fac diverse tranzacții cu acțiuni. CFD- contract for difference.
Acestea se fac pe platforme de tranzacționare la caree poți și dta să ai acces. De asemenea produse financiare derivate, contracte futures, etc.
Altfel, bursa este un loc, i se mai spune și pit - groapa, bârlogul unde au acces numai brokerii, care reprezintă firme mari de brokeraj, care și-au cumpărat locul, ca niște tarabe la piață, tarabe electronice mai nou. Acolo cursul, care se schimbă la minut, la secundă, este afișat pe ecrane mari. În funcție de cererile primite de la clienți, brokerii vând și cumpără de pe ecranele terminalelor electronice de pe birourile lor.
Astfel poți avea acces la bursă numai prin ei. Dar nu discută cu tine pentru investiții cu sume mici. Mai sunt brokeri intermediari, care colectează solicitări de la investitori mici, fac din ele pachete care le tranzacționează apoi în bloc. Intri pe situl bursei unde vrei să investești și te clarifici.