| FlorinMiliardaru a întrebat:

1. In ce mod se saboteaza firmele concurente intre ele?
2. Exista firme care dau foc la sediul firmelor adversare pentru a elimina concurenta? Adica de exemplu 2 persoane au cate o plantatie de grau si ca sa elimine concurenta, unul dintre ei se duce cu niste benzina si o bricheta la terenul adversarului si ii da foc.
Funda!

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Orice e posibil.

| Bizon95 a răspuns:

LIFE IS A 8lTCH DUDE!
and we are the clients

asta se aplica mai ales la firme

in ce mod se saboteaza, in orice mod pot
iar daca sa isi dea foc ti se pare pe, pereti ce zici de asta:

Apple si justitia Americana au incercat SA DISTRUGA ECONOMIA MONDIALA, cand au fortat Samsung sa plateasca un miliard de dolari pentru (citez) "swipe to answer phone"
ce legatura are asta cu economia mondiala?
simplu, exista LA GREU patente inregistrate pentru trivial things (cum ar click in a web page) ori justitia americana exact asta a facut, a legalizat un lucru trivial... iti dai seama ce s-ar intampla daca ar trebui sa platesti 1 cent pentru fiecare click in a webpage

in schimb Apple a furat bucati de cod (muncit) de la Samsung si au scapat binemercic (justitia americana EVIDENT ca v-a tine partea firmei americane, DEH)

iar in momentul asta, absolut maret, Huawei a incasat-o de la americani, GRUPA MARE

| Alexandrionelu a răspuns:

In România este posibil sa se întâmple și ceea ce ai scris tua punctul 2. Orice este posibil.
Si in occident exista sabotaj industrial, doar ca este mai "cu manusi'.
Aici se face reclama negativa, se fura date, clienți, angajați, se fac jonglerii cu preturi, pentru a falimenta concurenta. În general firma mai mare și cu mai multe resurse va câștiga.

| AndreiSuveranul20011 a răspuns:

Sabotajul între companii (corporații) e ceva destul de normal în occident, dar mai exista și cazuri de furt de tehnologie sau proprietate intelectuala.