| Lioana a întrebat:

A incercat cineva sa conecteze la Paypal un cont bancar fara card? In cate zile v-a intrat codul in contul bancar?
Cati bani pot adauga in contul Paypal daca contul bancar nu e confirmat inca?

Răspuns Câştigător
| OAly a răspuns:

Din pacate contul bancar fara card din Romania nu poate fi confirmat in contul Paypal. Banca nu primeste aceste coduri trimise de Paypal: cel putin Banca Transilvania si ING. Dar ce se poate face e sa transferi banii in contul Paypal prin serviciul Top - Up. Banii odata intrati in contul Paypal poti face ce plati vrei tu.

Limita initiala a trimiterilor din Personal Account este de 2500 euro/an.

26 răspunsuri:
| Lioana explică (pentru petitconseil):

Citeste te rog intrebarea. Am cont de Paypal. Nu asta vreau sa aflu.

| petitconseil a răspuns (pentru Lioana):

Paypal cere obligatoriu sa atașezi alt cont bancar tot pe numele tau, dar cu card, pentru ca iti va cere IBAN plus cele 3cifre de pe spatele cardului.

| petitconseil a răspuns (pentru Lioana):

Exista doua importante servicii care nu sunt inca disponibile utilizatorilor romani. Acestea sunt:

Adaugarea unui cont bancar – momentan se pot adauga doar carduri de debit si de credit in contul PayPal, in vederea alimentarii acestuia sau efectuarea de plati online. Cei care detin un cont bancar in SUA pot adauga detaliile acestui cont, in vederea retragerilor si depunerilor directe de bani. Update: in noua interfata a site-ului Paypal este acum posibil sa adaugi un cont bancar romanesc doar pentru conturile business, nu si cele personale (confirmarea se face similar cu cea a cardurilor).

uite asta am gasit la link-ul asta :https://shopniac.ro/paypal-plati-online-2926/

| Lioana explică (pentru petitconseil):

Te inseli. Poate cauti datele astea pe net si nu raspunzi din experienta proprie. Eu am cont Paypal si am optiunea de adaugare cont bancar. Am si adaugat un cont romanesc. Problema e ca astept prea mult pentru codul de confirmare si vreau sa stiu la altii cat a durat pana au primit codul in contul bancar.

| petitconseil a răspuns (pentru Lioana):

Si eu am cont Paypal de foarte multi ani.Am atasat card de Romania la el, mi-au trimis codul de 4 cifre a 2-a zi, si nu am probleme.

| petitconseil a răspuns (pentru Lioana):

Cautam pe net pentru tine, pentru mine nu era necesar, cum ti-am zis, eu am adaugat direct un card bancar romanesc.Deci...succes!

| petitconseil a răspuns (pentru Lioana):

Si poate ti-au trimis deja codul ala de 4 cifre, dar nu stii tu unde sa il cauti.Nu defavoriza persoanele care iti raspund si care vor sa te ajute, daca nu aveam habar, nu ma bagam in seama.

| Lioana explică (pentru petitconseil):

Multumesc ca ai cautat dar informatiile de pe site-uri si bloguri pot sa fie vechi. Banuiesc ca daca aveam card era mai simpla procedura dar am citit pe aici ca si la conectarea cardului erau probleme si ca unii primeau erori.
Al meu e un cont fara card pentru ca asa imi renteaza mie. La conturile in euro cardurile au costuri asociate.
Codul stiu unde sa-l caut: la intrarile in cont. Dar dupa 5 zile inca n-a intrat.

| petitconseil a răspuns (pentru Lioana):

Eu te cred, dar ca sa rezolvi mai repede poti urma procedura normala, adica cea mai simpla.Si poti cauta mai bine in contul bancar care zici ca l-ai atasat, cele 4 cifre care ti le-au trimis ei, trebuie sa le gasesti pe acolo pe undeva, pentru ca de obicei trimit repede codul ala.

| Lioana explică (pentru petitconseil):

Crede-ma ca verific zilnic contul si inca n-a intrat.

| petitconseil a răspuns (pentru Lioana):

Dar macar sa fi avut valoarea a 3-4 euro(in dolari sau lei) in contul atasat la paypal, poate de asta nu ti-au trimis codul ala inca. Dupa ce faceau verificarea iti trimiteau inapoi aia 3-4 euro...

| Lioana explică (pentru petitconseil):

E drept ca n-am avut bani in el cand am adaugat contul in Paypal dar am incarcat contul ulterior.

| acidelic a răspuns (pentru petitconseil):

Nu este obligatoriu cardul. Nu stiu ce cont de paypal ai tu dar cu siguranta e un scam ceva. Cand incerci sa atasezi cont/card ai Doua optiuni de ales. 1. Link a bank account. 2. Link a card... Ce intelegi tu prin bank account nu stiu dar sper ca nu e 21 Savage - Bank account

| Lioana explică (pentru acidelic):

1. Nu stiu de unde o scoateti ca Paypal verifica daca sunt bani in cont. Ei nu spun asa ceva in instructiunile lor. Ce le pasa lor cati bani am eu? Nu m-am bagat sa fac vreo plata inca. Ei verifica daca e contul meu si nu al altuia. Pentru asta ei spun ca trimit 1 ban in contul introdus insotit de un cod iar codul acela nu stiu din ce motive intarzie asa mult.
2. Nu stiu ce e acela 21 Savage - Bank account.

| acidelic a răspuns (pentru Lioana):

Acidelic a răspuns (pentru petitconseil):

Ai degeaba activitate pe TPU... M-am exprimat eu gresit, verifica sa vada daca contul tau este activ si poti face plati cu el si aici trebuie facuta o plata de 1$ unde vei primi un cod de activare cont ca mai apoi dupa ce ti-ai activat contul cu acel cod paypal iti va returna dolarul inapoi. https://www.paypal.com/......rd-faq1948

| Lioana explică (pentru acidelic):

Te referi la mine sau la petitconseil?

Faza cu un dolar luat cu imprumut e valabila doar la carduri. La conturi nu e asa. I-am contactat pe cei de la Paypal si mi-au raspuns ca codul de activare nu a intrat in contul meu pentru ca sunt unele probleme in colaborarea cu unele banci care nu au capacitatea sa primeasca aceste coduri. Avand cont la una din bancile romane singura varianta prin care se poate confirma contul bancar este sa iti faci un card asociat acelui cont.
Romanii pot folosi Paypal fara card doar transferand banii in contul Paypal. Platile nu se vor putea face direct din contul bancar prin ei.

| petitconseil a răspuns (pentru acidelic):

Baietas,ce treaba are activitatea mea pe TPU, cand eu explic clar aici cum am reusit sa imi fac cont corect pe paypal? Sa nu confundam aici coada vacii cu stampila primariei, te rog.

| petitconseil a răspuns (pentru acidelic):

Am un cont de paypal facut cu card romanesc si nu am probleme la el.Nu e savage21 sau nu stiu ce numar mai zici tu pe acolo, e cont fara probleme facut cu card romanesc.Si tine cont ca daca nu aveam habar de discutia de aici, nu-mi pierdeam timpul.

| Lioana explică (pentru petitconseil):

Iarta-l pe acidelic pentru ca e un pic mai acid. Glumea pe seama ta pentru ca n-ai vazut ca contul de Paypal are optiunea "Link a bank account". O fi mai noua. Nu stiu de cand a aparut pentru ca sunt utilizator nou, dar exista.

| acidelic a răspuns (pentru Lioana):

Optiunea for bank account exista de cel putin 7 ani, e destul de noua pentru "Manele la Maxim" am cel putin 4 ani vechime pe PayPal si nu am venit aici cu Hate, doar sa-ti ofer o mana de ajutor asa cum cunosc. Acidul din numele meu nu este acidul cunoscut de tine si nu are legatura cu ce spui tu. Nu vreau sa intru in detalii pentru ca nu este momentul si nici categoria. O zi placuta!

| Lioana explică (pentru acidelic):

Inteleg ca de activitatea mea te-ai legat. Asta ce legatura are cu intrebarea si raspunsurile mele daca tot e sa ne legam de legaturi? "Acid" ai in exprimare chiar daca asta nu are legatura cu numele tau. Poate nu esti constient de asta dar eu l-am simtit
Oricum multumesc mult pentru raspunsuri. Mi-ai dat un raspuns util la a doua intrebare. Sa ai si tu o zi placuta!

| petitconseil a răspuns:

Crezi ce vrei, nu are rost sa ma consum pentru tine.

| acidelic a răspuns:

In stanga jos ai " See how much you can send with PayPal "
Nu inteleg ce vrei sa zici cu "fara card la paypal" la paypal nu exista card doar daca iti atasezi propriul card de la diferite banci

| Lioana explică (pentru acidelic):

Contul bancar nu are card, deci pe Paypal vreau sa conectez doar contul bancar nu un card.

| acidelic a răspuns (pentru Lioana):

Problema e ca atunci cand vrei sa activezi un cont/card pe paypal trebuie sa faci verificarea cum ca ai banii pe el si atunci vei primi un cod, probabil ca tu il vei primi online daca este doar cont, anyway acel cont se afla pe extrasul de cont. Codul dupa cate stiu il primesti in momentul verificari si activarea dureaza cateva zile.