| anonim_4396 a întrebat:

A lucrat cineva la Cinema City pana acum? Cum se prepara sosul de nachos?

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Daca vorbesti de sosul de branza, vezi postul lui Bula, reteta este OK.

Daca vorbesti de sosul salsa, atunci se schimba treaba. Sunt sute, daca nu mii de retete de salsa. Ceea ce vand cei de la Cinema City este o variatiune care se numeste salsa ranchera si tot secretul gustului ala "special" este faptul ca rosiile (baza oricarui sos salsa) sunt coapte inainte. Al doilea ingredient "neobisnuit", sunt ardeii iuti folositi, care nu sunt cei obisnuiti, din piata, ci o varietate mexicana, numita serrano. Retete gasesti pe net, nu este mare filozofie, dar ardei serrano, mai greu...

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Aici gasesti reteta sosului (cu branza) pentru nachos:
https://www.divahair.ro/......_15_minute
iar aici reteta pentru intregul nachos A-Z:
https://www.divahair.ro/culinar/aperitive/reteta_de_nachos_cu_branza

| 2EXA a răspuns (pentru Bula):

Dar stiu sa fac ca am mai facut! insa nu iasa ca acolo

| Bula a răspuns (pentru 2EXA):

Probabil mai au si ceva ingrediente secrete (de aceea vine sosul gata preparat)
Si tu poti incerca sa folosesti si alte ingrediente pentru gustul tau.

| Tovarasul a răspuns:

Am un prieten care este angajat acolo, sosul este deja ambalat

| 2EXA a răspuns (pentru Tovarasul):

..credeam ca il prepara ei

| Tovarasul a răspuns (pentru 2EXA):

Nu, ei doar il scot din abalajele