| Xenoverse1 a întrebat:

Acum câteva zile am cumparat o tableta de mana a doua de pe OLX cu 130 lei.

Huawei media pad t1 8.0 pro se numeste tableta, l-am cumparat de la cineva care spunea că tableta se misca bine dar după ce i-am cumparat tableta, acum regret ca i-am cumparat tableta se misca lent la toate capitolele si tableta este din 2016 sau 2017, l-am luat doar pentru multimedia.

Oare mai pot returna tableta persoanei respective de la care am cumparat?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ar fi bine sa il suni pe cel de la care ai cumpărat o si sa i spui ca esti nemultumit de tabletă si ca vrei banii inapoi, cu toate ca nu o sa i mai vezi inapoi banii, merită sa incerci sa l suni, si daca nu esti multumit vinde o si tu.

| mihai69 a răspuns:

Dacă nu a promis că o poți returna după o zi, două în caz că nu ești mulțumit (dar oare câți fac asta pe OLX?!?), n-ai nicio șansă.

| zilog a răspuns:

Doar atât valorează o zi din viața ta pe care o sa o pierzi cu datul inapoii
Crezi că dacă a vândut cineva pe olx un gunoi uzat țî-l mai primește înapoi!
Nici poliția nu se bagă pentru că să se bage miliția e o lege care nu îilasă să se mai bage așa pentru fleacuri mai mici de x suma care este mai mare sigur de cat tableta asta.
Inafara de asta adaca omul a trecut că e uzată
doar nu a trecut că e nouă nu ai ce să îi mai faci!
nu tin cu ursul ci vreau să te fac să conștientizezi că viața trece repede și tu îți irosesti zile din viața ta devenind tot mai bătrân apoi nu o să îți mai ia pistolul foc și o să plângi după zilele tinereții în care ai fi putut să mergi repede la munca să faci măcar 150 lei / zi și să îti iei o iubita
si o tableta
si o excursie la mare
si un weekend la ski
nu iti mai irosi viata airuea
daca ai veni la mine cu tableta aia ti-as sparge-o in dinti si nici nu ti-as da nici un ban pentru ca am bifat clar pe olx că este second had si uzata
nu am spus ca este noua
si exista lege prin care tu daca ai fi cumparat-o on-line fara sa o vezi si ea ar fi fost noua ai fi putut sa o returnezi
dar cand tu ai mers si ai vazut-o
și eu pot dovedi chiar și în instanță că tu ai uzat-o pentru ca ai folosit-o o secundă ete mai uzată mai bătrână pentru ca au plecat electroni si din componete si din procesor si din ecran si din neoanele care lumineaza ecranul si din baterie iar acum bateria se incarca cu 0, 00004% mai puțin de cât în momentul în careți-am dat-o și acum
mai are de trăit cu 1% mai puțin de cât in momentul in care ți-am dat-o pentru că șî obiectele acestea au și ele o perioadă de viață
înafară de asta sa demonetizat
sa uzat si moral cu 10%
plus că tu trebuie să îmi plătești timpul meu
eu câștig 100 euro / zi
in ziua în care m-am întâlnit cu tine a trebuit sa ma spăl special pentru tine să mă bărberesc să mă îmbrac să mănânc să ies pe ușa am tocit lift usa special pentru tine curent
mie cine imi plateste toate aceste cheltuieli
plus am alocat 2 ore sa te astept
acum am tocit din nou telefon ca sa te ascult si iar am alocat 1 ora sa ma intalnesc cu tine mie cine ii plateste toata acesta manopera?

| andreiklr a răspuns:

Sa o returnezi, nu mai ai sanse, asculta ma pe mine. Din moment ce ti a vândut o mizerie de tableta, spunând că merge perfect din toate punctele de vedere, e de la sine înțeles că omul voia să scape neaparat de ea. Cel mai bun sfat al meu este sa faci si tu la fel, n are rost sa păstrezi o vechitura, încearcă să procedezi si tu la fel. Sigur o sa găsești un client care o sa o cumpere.