| Andrei1232 a întrebat:

Acum cateva zile am vazut un anunt pe Olx in care un domn din Anglia isi oferea apartamentul gratuit unei familii care are nevoie de el, el cerand sa ii trimiti detalii despre situatia ta financiara la un numar pe whattsapp. Bun, dupa tot ce am discutat cu el a spus ca vrea sa se gandeasca, sa mai primeasca si de la altcineva mesaje si va decide. Bun, el a ales ca, castigatorul sa fiu eu, iar maine ar trebui sa contactez un notar, mi-a dat el un numar, sau un notar care doresc eu pentru a face toate demersurile necesare. El a spus ca ar trebui sa plătesc eu toata chestia asta, lucru care stiu ca e foarte normal. Dar problema mea este urmatoarea. Daca el este in Anglia e posibil ca notarul sa treaca apartamentul de pe el pe mine? Astept răspunsuri.

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Teapa "gratuita"
Internetul e plin cu oferte tentante, gratuite, la care trebuie sa platesti doar "taxe notariale" de cateva sute de euro.
Dupa ce platesti una sau mai multe taxe marunte, te trezesti ca "partenerul nu mai raspunde, iar tu ramai cu buzele umflate si fara bani.

Din pacate, multi nevoiasi creduli si necunoscatori sunt trasi astfel "pe soara".

| Andrei1232 explică (pentru Bula):

Am vorbit cu acel notar, i-am spus ca e posibil sa fie o înșelătorie si nu pot sa cred in el, dar raspunsul lui a fost urmatorul, acesta imi poate prezenta locuinta inainte de a face actele, ba chiar mai mult, accepta un notar adus de mine si platit de mine sa faca toate demersurile, iar daca nu sunt sigur nici asa, poate sa fie de fata un membru din politie care sa urmareasca totul.

| Bula a răspuns (pentru Andrei1232):

Eu te-am atentionat.
Verifica si din alte surse persoana!

| Violleta2022 a răspuns:

Dumnezeule, ce inselaciune!
Nu-ti da nimeni o casa pe gratis, dar iti ia datele personake si-ti face un imprumut banacr de sute de mii de lire sau euro pe numele tau!
Sub nici o forma nu fa asa ceva!
Este o norma smecherie care te lasa cu datorii atat de mari la stat, ca ajungi sa te caute interpolul pentru escrocherie, frauda samd.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa nu zici ca tu ai crezut toata treaba asta?

| OldSoul a răspuns:

Nu, cel mai probabil nu-si ofera apartamentul gratuit.
Poate doar primeste pe cineva sa locuiasca in el gratuit, asta nu inseamna ca-ti va dona apartamentul tie.
Chiar si asa, mare grija cu notarul si ce suma cere, sa nu fie vreo excrocherie.
El find in Anglia, e cam suspect sa se faca un contract in lipsa lui.
Dar poate chiar cunoaste acel notar.

| xerxes1 a răspuns:

Puneti botul chiar si la tepe de doi bani?
Am si eu o vila si doua yahturi de donat ca m-am plictisit de ele, iti dau eu un numar de la un notar, costa doar 1200Euro traducerea actelor deoarece sunt in bengaleza,
Daca gasesc doi prosti pe zi nu ar trebui sa mai muncesc.

| unvecin a răspuns:

Descoperă-i identitatea. Anunță poliția. Fă un bine, să nu înșele și pe alții.

| MadalinG99 a răspuns:

Este teapa, nu incerca!

| patrik986 a răspuns:

Probabil este o escrocherie, ai grija!

| QuelQui a răspuns:

EXCROCHERIE!
Tu vei plati un asa-zis notar cu bani frumosi dar nu vei primi niciodata o locuinta. Nici macar in folosinta, nicidecum donatie.

| Andrei1232 explică:

Problema e urmatoarea, am vorbit cu acel notar si a ramas ca locuinta sa imi fie aratata inainte de a face actele, etc. I-am spus ca sunt sigur ca e o inselatorie, dar acesta accepta ca un alt notar adus de mine sa faca toate demersurile..acum nu stiu ce sa zic.

| Andrei1232 explică:

Se pare ca omul ca nu a fost o gluma, m-am intalnit cu notarul, am adus si eu pe cineva cunoscut de la mine din oras si totul a decurs normal..Am platit actele si am primit cheile de la apartament..Multumesc de sfaturi.

| Bula a răspuns (pentru Andrei1232):

Bravo tie, ai fost un om norocos!
Mai urmeaza sa se potriveasca cheile la usa...winking