| Gigiqwe a întrebat:

Am 17 ani, am terminat 10 clase. In curand o sa ma mut singur. Ce ar fi mai ok? Sa fac un curs de frizerie si sa imi. deschid o frizerie sau sa fac o postliceala de electronica?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai asa multi bani sa deschizi o afacere?

| Gigiqwe explică (pentru suntserios):

Cu timpul, nu pe moment

| Donsavas a răspuns:

Termina macar cele 12 clase. Curând vor fi obligatorii. Bacul este optiunea ta. Poti continua cu o postliceala sau iti poti deschide după o afacere cand mai strângi bani din economii si poate muncești si fara autorizație. Se poate. Frizer poti fi si fara salon la început. Sa stai in chirie înseamnă să cheltui nu sa produci. Nu recomand.

| Dany21Andrei a răspuns:

De ce nu continui școala până în clasa a 12-a și să îți dai bacalaureatul?
Îți poți găsi mai ușor așa o meserie (cel puțin una de stat).

| Gigiqwe explică (pentru Dany21Andrei):

Crezi ca e mai ok 12 clase si sansa sa nu iau bacu sau o postliceala de 1-2-3 ani? De unde pot iesi cu diploma in aceea calificare si sansa de a ma angaja in acel domeniu?

| aimullah123 a răspuns (pentru Gigiqwe):

Daca nu iei bacul e cam naspa. Adica frate, e ceva ce se poate lua cu usurinta si care te poate ajuta enorm de mult. Faci o meditatie si gata l-ai luat. Nu-l iei din prima, nicio problema. Si din a 10-a oara daca il iei tot esti tare.
Despre postliceala nu stiu ce sa zic dar te sfatuiesc sa nu iti deschizi o afacere daca nu ai habar de domeniul ala, daca nu ai lucrat ani de zile big grin Adica dai faliment pentru ca nu ai cunostinte nici despre frizerie, nici despre afaceri big grin