| RaduMirceaROHsHXJsK278 a întrebat:

Am 17 ani si urmeaza sa primesc o suma din afara. Am cont pentru student. Cine plateste impozit pe venit? Eu sau parintele?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Impozitul pe venit se plateste de persoana care obtine venitul, in situatia expusa tu esti platitor de impozit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe ce baza vin banii ăștia? Că legal trebuie sa vina pe un contract ceva

| RaduMirceaROHsHXJsK278 explică (pentru suntserios):

Din YouTube

Răspuns utilizator avertizat
| goguPatent a răspuns:

Nu plătește nimeni impozit pe banii dați de părinți

| RaduMirceaROHsHXJsK278 explică (pentru goguPatent):

Nu sunt de la parinti, de la o firma

| ZappyTv69 a răspuns:

Impozitul pe venit se plătește de destinatar, de cel care primește.

Dacă tu esti minor, inseamna ca părinții tăi plătesc.

| EduardXR a răspuns:

Veniturile obtinute se declara de catre angajator, impozitul fiind achitat tot de acesta.
Cat despre suma pe care o primesti de la parinte, nu este impozabila