| Mirunaaa2 a întrebat:

Am 17 ani si vreau sa fac banii mei, de acasa, nu vreau foarte mult dar vreau sa muncesc ceva, stau intr-un oras mic si nu am unde sa lucrez dar vreau sa lucrez de acasa, va rog sa ma ajutați

Răspuns Câştigător
| HawkEyes a răspuns:

Răspuns:
Cel mai bine, ar fi să înveți carte, știind că nici măcar nu ai 18 ani să îți iei propriile decizii! Dacă vei învăța, vei face cu siguranță un serviciu bun! La 17 ani, s-ar înțelege că mai ai 2-3 ani, adică clasa 10-11 sau 12.Acolo este foarte ușor! Clasele gimnaziale îți dădeau bătăi de cap cu matematica, fizica, chimia, etc., dar în principal, matematica! Dar tu când ești la liceu, vrei să te apuci așa de repede de serviciu? Nu ți-aș recomanda!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Acum 2 zile spuneai ca-ti este frica ca nu vei lua BAC-ul.
Nu crezi ca-i mult mai important sa pui mana serios pe carte, ca sa ai sanse sa iei BAC-ul intai, ca apoi sa ai sanse sa ai un serviciu decent?

Facutul banilor nu sunt importanti acum, cand esti pe casa si masa parintilor, dar invatatul este vital, fiindca anii astia nu ti-i mai da nimeni inapoi si nici timpul liber, pe care-l irosesti acum.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt pe You Tube tutoriale foarte multe pe această temă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Videochat.

| DataScience a răspuns:

Ai primit sfaturi slabe, cum că cartea de la scoala e importanta(la fel ca prostiile care te invata gen sa nu faci cacofonii, multe chestii dumb printre 90% care sunt cat de cat ok, dar care sunt de baza si care le inveti singur). Nu, scoala e o pierdere de timp, la fel ca sfaturile de 100 iq primite sa tintesti sa ajungi sclav/sluga pentru a intretine visul altuia. Cele care ti-au dat sfaturile astea sunt fete se pare, si se stie ca fetele cauta "siguranta", iar baietii si risca. Se mai stie ca nu ai succes fara risc si fara failures. Acum tu poti sa mitighezi, sa scazi riscul creand mai multe cai locuri din care sa incerci sa faci un ban.(sper ca nu esti doar o fata care e lenesa si ajunge sa isi planga de mila pe la 30 de ani ca de ce nu a incercat sa faca mai mult si a ajuns sa lucreze intr-o corporatie fiindca a ascultat sfaturile super inteligente sa se ocupe de carte pana la 25 de ani ca "e timp si dupa maica sa faci ce vrei, tu invata acum, ca aia e baza" in loc sa se apuce de acum, cat mai mic cu atat mai bine ca sa invete ce merge si ce nu merge, din ce poti face bani.etc.)

Ce trebuie sa intelegi tu si sa incepi sa faci din prima zi cand imi vezi mesajul e sa inveti cat mai mult, si nu porcariile de la scoala, te poti pisa pe ele si sa iei 5-ul necesar daca tu esti in stare sa inveti ce te intereseaza si sa fii mai bun decat un elev care ia 10 la ele, sa te perfectionezi in cateva chestii care te intereseaza si sa inveti si din restul cat mai bine, daca tu reusesti acasa sa stii de 10 la toate materiile, dar la scoala iei 5 felicitari, ai tot respectul meu fiindca intelegi ca scoala e un rahat si o pierdere de timp si ca e locul tau de distractie si joaca fiindca esti mai bun decat restul.

Referitor la cum castigi bani, creezi content, trebuie sa OFERI mai mult decat PRIMESTI. Tine minte fraza aia pana mori, pentru ca e cea mai importanta in antreprenoriat. Invata un limbaj de programare ca sa poti creea website-uri, jocuri, servicii, cel mai usor devii bogat daca creezi un serviciu care sa fie folosit de toata planeta, e logic nu? Decat sa vinzi 10 produse de 1000$, mai usor e sa vinzi un milion de servicii software care sa ii ajute pe oameni la ceva de 1$ pe luna, si vei primi 1 milion de dolari pe luna in loc de 10.000$ o data din primul caz. E doar un exemplu nu ai cum sa ajungi la cifra aia decat dupa ani si ani de perfectionare. Ce sa faci pana inveti ce am zis? Simplu creezi content care nu are legatura cu programarea, faci compilatii pe Youtube care e una din metodele mai usoare, decat a creea propiul content, dar inceri si propriul content. Faci mai multe canale si vezi ce merge, gen 5-10 canale la care sa postezi la fiecare minim o data pe saptamana, daca poti mai mult si mai bine. Curs udemy, aici slabe ssanse sa reusesti sa creezi un curs bun, dar daca stii engleza si te pricepi la ceva poti incerca. Pune mana si incepe cu Youtube-ul, cat mai multe canale, poti sa itii instalezi social blade extensie pe chrome si sa iti faci o idee sa vezi cam cat castiga un canal pe luna, cand vezi un canal interesant care castiga ok, si 200$ pe luna cu 50 video-uri e ok, sunt unele compilatii care castiga mii cu 20 de video-uri. Trebuie sa intelegi potentialul si sa asculti de cei care au reusit, nu de pupatorii in fund de sefi si corporatii care iti dau sfaturi, fiindca aia nu au de unde sa stie ca se poate si fara si nu au iq financiar. Incepe cu cateva canale cum am zis, sa zicem 4 ore pe zi te ocupi de asta daca ai 7 canale de yt 4 ore iti ajung pentru inceput sa pui cate un video pe saptamana la toate cele 7 canale cu editare cat mai buna care o sa iti ia mai putin dupa ce te inveti cu camtasia 2020 care il iei de pe stii tu, site-uri ca esti mare deja, in loc de Adobe premiere pro care il poti invata in caz ac vrei sa faci editari super complexe ca freelancer pentru altii...etc., camtasia ia-ti-l pentru. inceput, 6ore la scoala, 2ore sa inveti sa creezi sa zicem jocuri in unity prin c sharp si incerci sa faci un joculet plus python si un pic de java si javascript + node.js si vue.js, noteaza-ti limbajele astea, 6 am scris, sunt singurele cele mai importante care nu se stie cand iti vor trebui si inca sa zicem 3 ore sa studiezi pentru prostia de bac cat sa stii ca iei o nota cat de cat buna ca sa scapi de ea. In total sunt 15 ore, 24 - 15= 9 ore din care 8 sunt pentru dormit si o ora sa te speli pe dinti, duci la baie si sa mananci. Fa-i asta pentru un an de zile si o sa iti mearga de zece ori mai bine decat cei care ti-au dat sfaturile low iq cu bac-ul, fiindca atat pot oamenii, probabil din cauza ca au studiat atat de intens pentru. BAC. Eu am luat 9.35 la mate si 9.55 info si nu am facut in viata mea meditatii, m-am pisat pe scoala si am incercat sa invat cat mai mult doar ce m-a interesat si am stiut ca matematica si info e ceva superb care ma vor ajuta in viitor, de exemplu acum folosesc machine learning in python pentru optimizarea investitiilor din portfoliul meu, unde ai nevoie si de chestii de baza matematice si chestii de baza din informatica. Alt exemplu, biologia de la scoala m-a ajutat doar sa inteleg baza despre corp si creier, ce m-a ajutat cel maimutl sunt carti specifice complexe despre nutritia creierului de exemplu, unde desteptii de la scoaal nu sunt in stare sa intre in detalii importante la un subiect atat de important pentru populatie si am invata despre sute de substante si cum sa imi creez o dieta potrivita care sa imi ajute creierul sa pot invata si mai multe. Apropo creierul e 75% apa, tine o sticluta de apa cu tine mereu cand creezi content si inveti pentru tine si pentru scoala..etc. din 25% ce a ramas, adica materia uscata 60% sunt grasimi omega, asa ca cumparati grasimi omega suplimente sa iei in perioada asta cate o pastila pe zi, omega 3 e suficient, fiindca corpul uman primeste mai putin omega 3 decat 6 si 9, 1000mg, si in plus mananca peste, nuci, seminte.etc., alte substante sunt de metilare sau fosfolipide.etc. care le gasesti in mancare si trebuie sa iti creezi o masa echilibrata ca sa ai performanta maxima in fiecare zi ca sa poti sa ii ajungi din urma pe colegii si restul oameniilor de varsta ta din urma si ca munca si ca inteligenta. Cu cat inveti mai mult cu atat o sa fii mai inteligent, nu e vorba de genetica aici, fiindca nu te-ai nascut cu malformatie, iar creierul e ca muschii, culturistii care se antreneaza zilnic fac muschi voluminosi specifici pentru a ridica greutati, cei care alearga sau fac arte martiale fac muschi densi specifici, nu voluminosi care sa reziste cat mai mult la miscari repetate, care in cazul culturistilor nu rezista decat la cateva repetari.etc. la fel e si cu creierul in functie de cum il antrenezi, sa se focuseze toata ziua, sau sa fie rapid pe cateva chestii, sau sa inteleaga din tot cate putin..etc. neuronii se vor mula, vor face conexiuile in asa fel incat sa faca acele taskuri cat mai repede si cat mai bine, la fel ca atunci cand te apuci de un joc tetris de exemplu si nu poti sa vezi miscarile profesinistilor, dar dupa o luna de antrenament deja ajungi sa faci miscari aproape al fel de rapide ca profesinistii..etc. fiindca conexiunile neuronale care se ocupa de acel task se intaresc si se creeaza noi axoni/dendrite.etc. la fel ca un muschi, se adauga noi celule, asa devii mai tare ca ceilalti. Acum e dupa tine, daca vrei sa iti pierzi toata viata pupand in MS-DOS visurile altora sau pierzi un an din viata muncind 15 ore de acum creand mai mult decat primesti, in final vei primi mai mult decat restul care au stat doar sa invete pentru o prostie ce nu isi are sensul in lume, un rahat de nota la BAC.(notarea e una din cele mai scarboase chestii create, probabil de oameni cu low iq si de cei care au avut companii ca sa gaseasca mana de lucru unde ii plateau cat sa traisca de la luna la luna). Adevarata cunoastere se face din dragoste, cand adaugi notele, cei desepti o sa fie limitati la a invata doar pentru zecele ala in loc sa invete chestii noi despre acea materie si cat mai mult, o sa fie limitati la a memora rahat-uri zile intregi din viata in loc sa devina cu adevarat destepti la capacitatea maxima, iar cei prosti o sa memoreze niste chestii care o sa le uite si o sa ramana tot niste prosti, majoritatea populatiei are un iq mic. Good luck!