| Casian76 a întrebat:

Am 4 carduri la 4 bănci diferite.
Folosesc doar două carduri(salariu, burse, transferuri etc)
Ce sancțiuni am dacă nu le închid pe cele mai vechi pe care nu le mai utilizez? Cât ma costa (cu aproximație) sa îmi închid un cont?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista nici o sanctiune. In orice caz cardurile expira in 2 ani si nu mai ridici cardul nou, de altfel poti anunta si la banca respectiva ca nu mai vrei.
De regula inchiderea unui cont nu costa nimic, acum depinde si de banca, fiecare poate avea reguli proprii.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu sunt sanctiuni pentru asa ceva. este problema ta daca le folosesti pe toate sau nu. important este sa-ti platesti datoriile de pe ele, ca altfel platesti dobanda mare.
Inchiderea unui cont bancar nu te costa nimic.
Inchiderea unui credit card, te costa doar cat ai lipsa din el, sa-l acoperi integral.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai nicio sanctiune, trebuie doar sa platesti comisioanele

| Evolution a răspuns:

Legal vorbind nu exista vreo taxa sa iti inchizi un cont, trebuie doar sa nu ai datorii la banca respectiva (credite, rate etc.). Sa ai totul clean si la final poti cere dovada inchiderii contului. Un prieten si'a inchis cont la o banca (nu are rost sa fac reclama negativa) si peste 1 an s'a trezit cu o instiintare de la banca ca trebuie sa plateasca pentru 1 an taxa de administrare a contului (daca imi aduc bine aminte, undeva pana intr'o 100 de lei). S'a dus la ei si a vorbit, le'a spus ca a inchis acum 1 an, ei tot nu isi recunosteau greseala si i'a amenintat ca ii da in judecata. Dupa o zi primeste iar o instiintare ca isi cere scuze banca ca de fapt a fost o eroare.
Nu exista nici'o sanctiune, depinde ce cont ai la ce banci. Sunt conturi pentru care platesti taxa de administrare lunara, sunt conturi unde daca ai internet banking, alerta prin sms etc. se percepe o taxa pe luna (1 leu, 5 lei etc.) si trebuie sa nu ai niciun fel de datorie.
Daca ai carduri standard fara taxe, cu card de debit. Poti sa le lasi si sa nu le folosesti 100 de ani, nu are nimeni ce sa iti faca si le poti inchide oricand.
Mare atentie ce tip de carduri aveti si ce tip de conturi aveti.
Poti avea mai multe carduri atasat la un cont, mare atentie happy.
Succes!

Răspuns utilizator avertizat