| anonim_4396 a întrebat:

Am cerut niste bani pe paypal la o vedeta pe Facebook si cometariul meu a devenit viral cu peste 150 reactii si in comentariu am lasat paypalul meu si mi-a venit random de la un strain un pay request de 1.000 euro, am dat cancel. Daca am dat cancel nu imi ia banii din cont nu?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pune mana si strege mesajul ala din FB, ca de primit bani nu-ti va trimite nimeni, dar deja esti luat in colimator de toata lumea si si ai toate sansele sa fii sub tirul hackerilor.

| StefanDrg a răspuns (pentru Violleta2022):

Am nevoie de 10.000 euro pentru o operatie la stomac. Nu sterg nimic.

| dinaprilie a răspuns:

Poti sa faci chargeback daca se intampla.

| outsidethebox a răspuns:

Nu, stai linistit!

| outsidethebox a răspuns:

Ca PayPal sa faca decont automat, ar trebui ca tu sa fi fost de acord cu o cerere de plati recurente, in niste termeni clari, suma de x pe luna. De aceea a trimis cerere si nu a luat, ca atare.
Ce trebuie să faci:
- iti cere cod sms pe langa user si parola?
Daca nu, activeaza 2FA insa cu sms
- fa o reclamatie / deschide un "case" sau suna-i la telefon maine si fa plangere asa
Sa ne spui ce ai facut in final. Bafta!

| CristianMadalin642 a răspuns:

Ba iti ia tot din cont si ii da si parola contului