| BoneShiver a întrebat:

Am comandat de pe AliExpress ceva in valoare de 850 ron. Era estimat ca ajunge undeva intre 10 August si 2 Septembrie. Acum 2 ore am primit notificare pe mail ca a ajuns in tara. (comanda a fost facuta acum 1 saptamana). Se poate, sau doar este o eroare? Pachetul este din China.

Si daca chiar o fi ajuns in Romania, cam in cat timp ar ajunge la posta? (Bucuresti)

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ghici ghicitoarea mea... bai, PE CE LUME TRAIESTI? Posta Romana are tracking, iei si te holbezi acolo si vezi cand iese de la BSI si ajunge la oficiul postal vamal unde o sa mergi sa platesti vama. BSI sunt aia cu primirile internationale si poate dura si o saptamana-doua pana se misca si iti proceseaza coletul tau. Asta poti afla de pe site-ul Postei fara probleme.

| BoneShiver explică (pentru GabiDumitrescu):

Merci de raspuns! Am verificat pe site-ul celor de la Posta Romana. Chiar a ajuns. happy

| RTDRomania a răspuns:

El a ajuns, doar ca trebuie sa stai sa astepti sa iti vina un reaviz, si nu, nu ar trebui sa platesti nimic, daca ai norocul sa iti vina de la posta un aviz zilele urmatoare, daca nu, poti sa stai si cu saptamanile dupa pachet pana sa ajunga la oficiul postal

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RTDRomania):

Nu trebuie sa astepte nici un aviz. Cind il vede pe site-ul PR ca are statusul AVIZAT se poate duce direct sa si-l culeaga. E suficient sa aiba buletinul si tracking numberul. Si banii pentru vamuire, desigur (8 RON serviciul de procesare vamala + TVA pe valoarea declarata SI demonstrata a coletului).