| AfloareiRazvan a întrebat:

Am cont pe Trading212, o platforma de tranzactii si vreau sa știu totul despre Declaratia 200(declaratia de venituri). Si unde o declar?

Răspuns Apreciat de Editori
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Declarația 200 este asupra veniturilor tale de persoană fizică, care nu are SRL, PFA, dacă ai o activitate care nu necesită aceasta. Formularul se găsește la Administrația Financiară în orașul unde locuiești.

| AfloareiRazvan explică:

Am inteles ca s-a introdus Declaratia unica de venit si ca plata se face online. E adevarat? De asemenea plata se fac pentru anul calendaristic sau financiar?

| sadrian46 a răspuns:

După ce depui declarația online, în răspuns ți se vor comunica toate modalitățile de plată.
Declarația se depune în ianuarie, vei declara veniturile pentru anul calendaristic precedent.