| Tomaegrele a întrebat:

Am dat comanda la o kendama de 46 de dolari, care vine din usa. Am auzit de la prieteni ca pe langa transportul mentionat pe site, mai trebuie sa platesc taxele pentru vame. Cam cat costa aceste taxe, avand in vedere ca, kendama are mai putin de 1 kg?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu conteaza ce greutate are, conteaza doar ce valoare are!
Fiind sub $100 nu platesti taxe vamale!

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Raspunsul de mai sus este incomplet. Fiind peste 10 Euro vei plati TVA si daca pe site nu se specifica altfel, transportul.

| Tomaegrele explică (pentru Salontanul):

Pe site scrie ca e 40 de dolari produsul si plata totala e 46 cu tot cu transportul. Am platit cei 6$ mentionati pe site pentru transport

| Salontanul a răspuns (pentru Tomaegrele):

La cei 40 de dolari, la sosirea in tara o sa mai platesti inca 20% TVA. Adica 8 dolari si cu 40 = 48.