| Illuminati2016 a întrebat:

Am de imprumutat pe cineva cu 6.000 ron, cu ce dobanda sa-i dau(dobanda finala?)(nu sunt camatar)(cred)big grin

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu v-ati inteles despre, nu ti s-a cerut dobanda, atunci imprumutul probabil a fost de buna credinta, sa te ajute.
In acest caz, doua lucruri sunt esentiale si de bun simt:
1. Sa restitui imprumutul inainte sau cel tarziu in ziua pana la care ai primitimprumutul
2. Sa multumesti persoanei ca te a ajutat cand ai avut nevoie si a a vut incredere in tine. Totodata, cand duci banii inapoi, sa duci un cadou (macar simbolic) persoanei respective sau membrilor familiei, care sa fie pe placul lor si - pe cat posibil - sa fie si de folos si durabil.
Poti duce si un buchet frumos de flori pentru doamna casei si/sau femeile apropiate din familie, dupa caz.

| Illuminati2016 explică (pentru Bula):

De fapt eubsunt cel care da bani

| Bula a răspuns (pentru Illuminati2016):

Daca dai imprumut unei persoane apropiate, poti da Lei si sa primesti tot Lei inapoi dupa 6 luni.
Si mai corect este sa stabilesti imprumutul la cursul Euro oficial (BNR) si sa primesti inapoi suma Euro calculata inapoi in Lei. Astfel banii nu se vor devaloriza.

| sierra1 a răspuns:

îi dai 1250 Eu și pentru că ești un domn, vei primi tot 1250 și toată lumea e fericită

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe cât timp

| BeatriceL90L a răspuns:

Eu daca ajut pe cineva, nu cer dobanda. Dar un 2% tot ar fi ceva. Depinde de cat de apropiata iti este persoana