| Tekashi69 a întrebat:

Am fost victima unei țepe de la cineva de pe OLX. Ceva cu "transport OLX", etc. Eu nu am folosit OLX-ul decât atunci deci nu aveam de unde să știu că transport OLX nu exista. Mă rog. Nu am pierdut niciun produs sau ban dar s-ar putea ca cineva să aibă datele cardului meu (CVV, numărul cardului, data când expiră, etc, DAR NU SI PAROLA CARDULUI) și numele meu complet. Am de ce să mă îngrijorez? Dacă da, ce pot face sa nu mai fiu in pericol? Țin să precizez că nu mi s-a luat niciun ban de pe card.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Chiar nu ai de ce sa te ingrijorezi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Suni urgent la banca si blochezi cardul. Apoi iti faci altul. Oricine are datele cardului il poate folosi la cumparaturi

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Hmm, cred ca stiu despre ce vorbesti.
Cineva de pe OLX ti-a dat mesaj pe wapp cu un site, cum ca plata a fost facuta, nu?
Si tu ai introdus datele tale de pe card.

DE CE? Unde ai mai vazut sa introduci datele de pe card, sa poti sa iei bani.
Si eu cand voiam sa vand ceva am fost contactat de o multime de persoane asa, dar se vedea ca e facatura.
Am luat legatura cu OLX, am incercat sa le explic diferentele de site si sa puna undeva anunt legat de chesia asta.

Ce poti sa faci este sa vorbesti la banca si sa le explici situatia.
O sa iti dea un card nou cel mai probabil.
Blocheaza-ti cardul daca poti acum din aplicatie, daca ai. Daca nu, incearca sa o iei.
Daca nu, suna undeva la un centru de la ei.
Si daca nu... maine la prima ora sa mergi la banca de unde ai luat cardul.

Dar oricum, au nevoie si de numarul tau de telefon in principiu, deci nu ar trebui sa aiba ce sa ii faca.
Iar cu numele, nu eu face griji.

Bafta si ai grija pe viitor.

| ywar a răspuns:

Fa-ti un card de plati pe net. Acest card (mai corect contul) va fi alimentat ori de cate ori vei avea o plata de facut pe net. Protectia asta iti minimizeaza pierderile, daca se intampla ceva cu datele cardului. Nu-ti mai expune cardul pe care ai multi bani la plati pe net. Asa se face.

| Mirel4412 a răspuns:

Ai patit un lucru bun, deoarece sper ca ti-ai invatat prostia. Internetul nu e pentru oricine, tine minte.

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Salut!winking Îți blochezi cardul și îți faci altul. Succes! happy

| outsidethebox a răspuns:

Nu ti s-a luat inca! Declara-l pierdut sau furat, o faci in online banking si primesti alt card in cel mult o saptamana...
Bafta!

| spike22 a răspuns:

Nu are nevoie de parola ca sa-ti ia bani de pe card.
Are nevoie de nume nr cardului data expirarii si cvv.