| Iulian_Farcas_1991 a întrebat:

Am gandit mai multi oameni si tot nu gasim un raspuns:
eu fac un dulap la 2 persoane, si le cer de la fiecare 125 RON. deci cumulativ am realizat un profit de 250RON. dupa ce iau banii, merg la un supermarket si fac cumparaturi de 30 RON. in timp ce imi fac cumparaturile realizez ca am cerut prea mult si le innapoiez 10 RON la fiecare, rezultand faptul ca m-au platit 115 RON fiecare. intrebarea mea vine aici: 115 + 115 sunt 230 RON. adaugand cei 30 RON cu care am facut eu cumparaturile ajung la o suma de 260. de unde au aparut acei 10 RON?

3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
250 castig-30 cumparaturi-20 datoria=200
200 rasasi+30 cumparaturi+20 datoria=250
De unde iti iese tie 260? cred ca ai avut 10 lei in buzunar fara sa cunosti acest detaliu, ori faci misto.
O zi bunahappy

| unprietenaproape a răspuns:

Cum adaugi daca i cheltui? din acei 250 scazi cumparaturile 30 si cei 20 de lei pe care ii inapoiezi si ramai cu 200

| Vanqu1sh a răspuns:

Ii aveai deja in buzunar laughing