| alex2745 a întrebat:

Am gasit un telefon pe \"mercador.ro\" model iphone 3gs(16 gb) la un pret de 400 ron
L-am contactat pe vanzatorul respectiv,i-am sp ca ma intereseaza telefonul.ok pan aici totul bine, nea-m inteles la pret si i-am propus individului sa-mi trimita telefonul prin intermediul postei romane.I-am dat adresa mea, nr de tel tot.
Persoana respectiva mi-a trimis telefonul, a trecut 4 zile, am fost la posta am ridicat coletul si cand am ajuns acasa am desfacut coletul si surpriza! inlok de iphone era un jaf de Samsung care nu valora mai mult de 50 ron, cand am vazut l-am sunat pe individul respectiv si el mi-a spus ca a incurcat coletul, mi-a trimis coletul altcuiva (pretext), si eu ca fraieru l-am crezut si i-am sp ok iti tr coletul inapoi cu ramburs de 400 ron, el a fot de acord. il sun dupa aprox 4 zile si mi-a sp ca a ridicat coletul(deodata ce ridica coletul automat trebuia sa primesc si bani) dar azi cand m-am dus la posta sa-mi iau bani surpriza, m-am trezit cu coletul inapoi ..individul a refuzat sa-l mai ridice,, deci el a ramas cu 400 ron acum (isi cumpara porc de craciun din bani mei ) Intrebarea mea este pot depune plangere la politie, se va rezolva ceva, imi voi recupera bani inapoi. ast un raspuns MULTUMESC!

Răspuns Câştigător
| angelicsin a răspuns:

Daca ai evidenta conversatiei si tranzactiei cu individul si adresa acestuia desigur ca poti, sau poti sa il suni pe individ in prezenta politiei si sa il tragi de limba despre situatie, si de abia dupa ce si-a facut-o singur cu mana lui poti sa ii spui ca a auzit si politia, vb cat se poate de natural si calm big grin

alta data daca mai faci tranzactii prin posta de acest gen nu accepta nici un colet care nu iti da posibilitatea sa verifici continutul inaintea platii, si cel mai bine totusi este sa faci tranzactii face to face.

bine ca nu ai primit un cartof in loc de telefon ca vecinul meu

sau o bucata de faianta inloc de iPhone 4 ca altul pe care il mai stiu

ok ok so e nasol. inteleg. look ai adresa numele si telefonul individului si desigur conversatia de pe site deci ai tot ce iti trebuie sa il infunzi, mai tragel si de limba in fata politiei prin tel si e papat

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti sa faci o plangere la politie dar tare ma indoiesc ca ai sa iti vezi banii inapoi.