Întrebare recomandată | Hilde31 a întrebat:

Am luat un credit de nevoi personale pentru o prietena deoarece tatal ei murise iar ea nu avea un loc de munca.Eu am fost plecata din tara iar de acum un an cand m-am intors am aflat ca prietena mea nu mai platise creditul si banca a cesionat datoria la o firma de recuperari creante, cu toate ca prietena mea spune ca a platit. Am discutat cu dansii si vor ca in termen de 15 zile sa le dau toata suma dar nu am de unde. Ei spun ca au trimis prin posta sa platesc esalonat si nu am primit nimic iar acum ma ameninta cu judecata. Ce pot face in acest caz? Pot apela la o alta banca cerand o refinantare avand in vedere ca sunt deja inregistrata la Biroul de Credite? Imi pare rau cat eu traiesc ca am facut asa ceva. Va rog sa imi raspundeti sincer. Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| SorinelF86 a răspuns:

Daca spune ca a platit trebuie sa aiba chitantele, doar asa puteti dovedi ca a platit, daca nu trebuie sa platesti, in mod normal ar trebui sa accepte sa le platesti esalonat, pentru ca prin judecata tot acolo ajung si daca nu ai de unde tot ei pierd.

16 răspunsuri:
| DimLight a răspuns:

Depinde si de suma, firmele mari gen Vodafone/Orange sau diferite bani cesioneaza contractul ala cu suma respectiva de bani in schimbul unei plati directe care e doar o parte (mai mica sau mai mare) din suma respectiva datorata; in functie de asta si de ce tarife (profit) vrea recuperatorul de creante sa faca poti sa te intelegi cum si cand si cat sa platesti. poti vorbi si cu un avocat, in functie de tipul de contract si alte detalii daca ei nu reusesc sa recupereze suma respectiva se poate prescrie dar nu stiu exact, stiu ca asta e valabil in anumite contracte cu statul nu stiu la restul.
e o greseala sa vorbesti la telefon unele convorbiri pot fi inregistrate si pot constitui parte intr-un proces desi cred ca trebuie sa te anunte inainte pentru a putea fi considerata proba; nu stiu exact cel mai bine vorbesti cu un avocat cred ca ai putea rezolva mult mai simplu.

| LoveSleep a răspuns:

Nu a profitat de bunătatea ta, a profitat de prostia ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce mare greseala ai facut, stii tu proverbul ala facerea de bine e ftere de mamă? Cam asa ceva se intimplă cu tine acum, nu trebuia sa o ajuti pe "prietena" aia, acum sa scoată banii din pămînt din iarbă verde, tu ce vină ai ca aia nu plăteste? Sa o tragă pe aia la raspundere sa o bage la racoare.

| FataȘarpe a răspuns:

Ce suma de bani?

| Hilde31 explică (pentru FataȘarpe):

16500 de ron (3700 de euro ).

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Hilde31):

Adsică 165 milioane vechi?

| totuldesprenaturasiaventura a răspuns:

Vorbeste cu un avocat si el iti va spune ce trebuie sa faci.el stie mai bine

| Hilde31 explică:

Nu are nici-o chitanta, s-a folosit de bunatatea mea iar eu am ramas efectiv cu datoria. Nici la telefon nu o mai gasesc, nici acasa, niciunde. Cei de la CreditExpress au spus ca dreptul de a mai plati esalonat nu mai este valabil. Tot incerc sa fac cumva sa rezolv aceasta problema prin esalonare altfel nu am cum, le-am explicat, ei ma tot ameninta ca ma executa silit, nu am niciun bun pe numele meu, nimic. crede-ma ca nu stiu ce sa mai fac, ma suna zilnic, is agasanti, e ok, am si eu o parte de vina ca nu m-am interesat din timp despre acest lucru, daca s-a mai platit sau nu, o alta solutie ar mai fi?

| SorinelF86 a răspuns (pentru Hilde31):

Daca nu ai nici un bun pe numele tau nu au ce sa-ti execute silit, le explici ca nu ai cum sa platesti tot odata, chiar si daca castiga in instanta tot in rate platesti daca nu ai de unde. nu stiu cine te suna de la banca dar ar trebui sa mergi sa vb cu cineva cu functie mai mare, alta banca nu stiu daca te va ajuta.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Hilde31):

Pe scurt te a țepuit prietena aia a ta, ce sumă ai împrumutat pentru ea?

| Hilde31 explică:

Suma de bani este 16500 de lei (3700 de Euro ). Am tot eplicat si primesc zilnic amenintari, am convorbirile inregistrate, incerc sa rezolv aceasta problema pe cale amiabila sa platesc esalonat si nu reusesc nicicum cu ei. Am sa apelez si la un avocat, nu stiu ce alta sansa as mai avea in cazul meu. Am sa ma interesez si de o refinantare, eu castig 3000 ron net lunar, 1000 de ron as putea sa platesc fara nicio grija, le-am spus si asta, tot nu vor, vor toti banii in 15 zile altfel ma vor da in judecata. Mi se pare un abuz. Sper sa ies din aceasta situatie, culmea aproape 3 ani de zile nimeni nu m-a contactat. Sunt vinovata ca am avut incredere intr-o prietena care doar s-a folosit de bunatatea mea iar acum eu va trebui sa platesc cu varf si indesat.

| Hilde31 explică:

Exact asta s-a intamplat. Era prietemna mea cea mai buna. Mama ei murise cu un an inaintea tatalui si a ramas somera iar eu proasta ce am fost ca nu pot spune altceva am luat un credit sa o ajut cu cheltuielile de inmormantare promitandu-mi ca plateste ea ratele lunare. A facut asta cateva luni iar apoi pauza. Eu m-am trezit acuma ca banca a cesionat creditul unei firme de recuperai creante care ma santajeaza, ma ameninta si ma suna zi si noapte. Le-am explicat care e problema si ca nu am de unde sa le dau atatia bani deodata, ca pot plati esalonat si nu vor asta, acum eu nu stiu cum sa imi scot camasa. Nu pot dormi noaptea din cauza aceasta, am sa ma consult si cu un avocat sa vad ce pot face... sunt in pragul disperarii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hilde31):

Din păcate nu ai ce sa faci decit sa plătesti, tu ai semnat de bună voie, nu te a obligat fata aia sa o ajuti, tu singură ai cazut in plasa ăleia, ea a profitat de bunătatea naivitatea ta, si a vazut boii la căruță cum se zice, si a pus palma in fund si dusa a fost, si a schimbat numarul de telefon si mai mult ca sigur a șters o din țară cu banuții tăi, acum unica solutie este sa ti vinzi apartamentul si sa plătesti, ca daca nu plătesti ori i ti ia banca casa ori te baga la pușcarie, ăia nu se joacă, la banca nu merge cu scuze ca vai nu am stiut, sau cu lacrimi, esti majoră fată dragă, tu cu mîna ta ai semnat pentru credit, trebuia sa te gindesti ca aia e escroacă, ce daca i a murit mama tata, o doare n kur pe aia acum ca tu ai pronbleme, dar tu ca bunul samaritean ai sarit sa o ajuti, acum vei rămine pe drumuri, tu ca tu dar familia ta cind va ramine fara apartament ce va zice, te va pupa.Ti ai nenorocit familia pentru o nenorocită care acum nu dai de ea si nu ve i mai da nicicum decit cu politia sau cu interpolul sa o caute prin lume, mergi cu poza ei si fa plingere la politie, la televiziune, mergi la acces direct la măruta la astia poate te ajută, esti intr un mare mare rahat, ce vârsta ai? Ti ai facut o singura te a mincat rau de tot in dos.

| SorinelF86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce raspuns... nu se face inchisoare pentru neplata creditelor, pentru ca nu e infractiune penala, si daca te deranjai sa citesti a spus ca nu are nimic pe numele ei. tot ce pot sa-i faca e sa-i puna proprire pe o parte din salar, si eventual daca are masina sa o piarda, si toate astea dupa judecata. acei recuperatori incearca sa o faca sa plateasca tot odata sa se scape si sa-si ia comisionul. daca nu poate nu esti pe pe vremea mafiei sa-ti taie degete... doar o sa fie cu ochii pe tine pana platesti tot ce le datorezi, si nu-ti pot opri mai mult de 30% din salar parca prin judecata

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns (pentru anonim_4396):

Fa tarii asteia un bine si mori, daca se poate. Esti atat de prost incat nu exista cuvinte care sa descrie prostia ta. Macar nu te duce la vot, nu ne nenoroci. Si daca ai timp mai treci o data pe la scoala, ai fost la ea degeaba, de altfel nici parintii nu cred ca s-au prins de asta ca altfel poate luau masuri...

| Hilde31 explică:

Da 165 de milioane vechi.