| anonim_4396 a întrebat:

Am lucrat aproape două luni la KFC. Am fost concediata. Am dreptul la o indemnizație de șomaj pentru că am fost concediata? Și dacă da, care sunt pașii? Unde trebuie să mă adresez?
Trebuie sa mă duc eu personal sau trebuie sa vina angajatorul cu mine sa aplice? Aștept răspuns. E o situație de criză și nu am timp sa aștept.
Va mulțumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"am fost concediata" ce motiv a fost

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La AJOFM, forțele de muncă din localitatea ta.
Dar,
otrivit art. 34 din Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea ocupării forței de muncă, şomerii beneficiază de indemnizație de șomaj dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:
au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii;
Astfel, după o angajare de 2 luni nu poți avea șomaj.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu ai unde sa te duci ca toate sunt inchise trebuie sa stai in casă sau vrei amendă? Cel mai bine suna ti seful si intreaba l. Depinde cum ai lucrat la el aveai contract de colaborare sau carte de muncă? Ai fost concediată din cauza coronavirusului? Sau te a concediat din alte motive? Ce varsta ai? Deci oricum pana va va da ajutorul de șomaj mai ai mult de asteptat, iar cererea de somaj o trimiti online in perioada asta.