| madwtza_9512 a întrebat:

Am mai lasat o intrebare legata de neplata facturii la AVON in care vroiam sa stiu ce se intampla daca nu mi-am platit factura.Acum as avea alta intrebare.am primit acasa o instiintare, care spune cam asa:"...va facem cunoscut faptul ca dosarul dumneavoastra a fost inaintat catre o agentie de recuperare.In cazul in care nu va veti indeplini obligatia contractuala de achitarea debitului, vom declansa procedura judecatoreasca. Ceea ce vreau sa stiu e daca m-au dat deja in judecata? sau asta se face in caz de neachitare, dar nu stiu care e termenul.mentionez ca au trecut 3 luni de la data scadentei a facturi.Va rog daca stiti ceva in legatura sa ma lamuriti!

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu te-au dat in judecata, dar au facut mai rau, ti-au vandut datoria ta unor recuperatori.Astia o sa incerce cu vorba buna sau cu amenintari sa scoata banii de la tine. Daca nu vor reusi, te vor da in judecata. Dar suma este infima ca sa merite sa faca asta. Cheltuielile de deschidere a procesului sunt de 100 de ori mai mari ca datoria.Totusi,daca te dau in judecata si castiga, atunci pe langa datorie va trebui sa platesti si cheltuielile de judecata si penalitatile de intarziere. Sfatul meu este sa-ti platesti datoria si ai scapat de stres.

6 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Plateste factura cat mai repede daca vrei sa nu ai penalitati mai mari decat factura initiala.Fiecare zi de intarziere inseamna bani in plus.

| EUSIATIT a răspuns:

Decit sa ai pb cu recuperatorii mai bine plateste sa te lase in pace. ai mult de plata de nu ai platit? oooofffffffff rez cit mai repede. caci cu astia nu i de gluma.

| anad a răspuns:

Si sfatul meu este sa incerci sa iti platesti suma respectiva deoarece acesti recuperatori te vor stresa si te vor tot ameninta. Intr-un final vei plati sa scapi de ei, dar suma va fi dubla, tripla deoarece calculeaza dobanzi pentru toata perioada de neplata.

| SweetCandy a răspuns:

Deci tu ai platit factura sau nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am facut o comanda in jur de aproape 2 mil si bani nu i-am primit. de la persoanele respective ceea ce eu nu am bani sa platesc cum fac daca intarzii cu factura sa o platesc cand voi putea ce se intampla /? mersi

Răspuns utilizator avertizat