| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de niste lamuriri legate de cardurile de cumparaturi. La cel emis de ING scrie ca: "Dobanda este de 0% pentru cumparaturile in rate la comerciantii parteneri. Vei achita 25% pe an pentru sumele scadente si nerambursate integral in perioada de gratie. Lunar va trebui sa alimentezi cardul de cumparaturi cu: minim 5% din suma pe care ai utilizat-o, dobanda (daca este cazul) si comisioanele datorate". Pe pagina lor scrie astfel: "Dobanda: 25% pe an, fixa Rata lunara: 475, 22 lei Comision emitere card: 35 lei Comision administrare card: 35 lei/an DAE: 29, 81% pe an Rezulta ca intr-un an vei da inapoi 5737, 65 lei". Intrebare: daca contractez un credit in 12 rate egale fara dobanda la un magazin partener, se va adauga la plata lunara si dobanda DAE impusa de banca?

1 răspuns:
| Doja a răspuns:

Contractul tau cu magazinul este diferit de contractul tau cu banca.

Daca iei lucruri pe credit pregateste-te sa saracesti, pentru ca iti iau MULT si REPEDE.