| goldenbullet a întrebat:

Am nevoie de un sfat. Parintii mei au o firma de termopane. In curand s-ar putea sa preiau eu afacerea aceasta. Intrebarea este ce as putea sa mai fac pe langa aceasta firma pentru ceva bani in plus? De exemplu iarna nu este asa mult de lucru si fiind singurul venit ( firma ), ar prinde bine ceva pe langa asta. Ma gandeam la agricultura pentru ca avem ceva pamant, dar nu putem deoarece nu ne avem timpul necesar, sau sa ma angajez in armata, dar asa nu voi avea timp pentru firma, de aceea va cer ajutorul pentru niste idei bune. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

Imbini tocurile cu negrese cu pas marunt de 55mm. Asamblezi in perete tocul cu usa montata deja pe el. Folosesti dibluri de 8x100, spuma si pene de lemn (drepte, nu ascutite).
In plus fata de termopan iti trebuie burgiu de 14mm si 2 freze pentru gaurirea tocului si a tablitei, si de asemenea pentru ca sa se ingroape capatul diblului in toc.
Pervazurile le pui tu sau clientul; dupa ce se da lavabila.

Cat despre usi, poti aduce in magazin 3-4 usi (modele si culori diferite) si pliante. Clientul le vede, iti plateste avansul si tu aduci marfa o data pe saptamana sau o data la 2 saptamani pentru ca sa se stranga mai multi clienti si sa nu te duci la Bucuresti pentru 2 usi.
Daca sunt defecte ti le vor primi inapoi, dar sa nu bagi surub in ele.

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti face agent de paza. Desi nu-i o munca remunerata in mod deosebit ai destul timp liber si iei un salariu sigur.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Extinzi profilul firmei, amenajari interioare, instalatii samd. Nu e departe de profilul actual si atunci nu mai ai nevoie de joburi suplimentare

| anonimg a răspuns:

Sa aduci in spatiul respectiv http://bestimp.ro/products/usi-superdoor/ la comanda.

| goldenbullet explică (pentru anonimg):

Aduceam intr-o perioada dar sunt cam sensibil de montat si de multe ori aveau defecte din fabricatie sau transport.

| goldenbullet explică (pentru gratargratar):

Asa am facut pana acum, doar ca le cumparam de la Cluj de la un depozit ( ei le cumparau de la Bucuresti ). Pe timp de iarna, intr-adevar merge, dar acum vara le-am rarit deoarece nu ne ajungea timpul si pentru aceste usi.

| anonimg a răspuns (pentru goldenbullet):

Multumesc pentru funda.
Va trebui sa le dai un pic mai scumpe daca le iei de la intermediari. Dar te vei descurca si cu montajul. Acesta este separat de pretul usii; si cei mai multi oameni doresc si montajul. Sa nu fie pre mare fata de pretul pietii ca sa iti castigi clientii. Pentru 1-2 usi le iei mai mult; daca isi pun toata casa le iei mai putin.
Acestea http://www.orienthyperconstruct.ro/? ro_usi_interior_mdf_ideea, 57 sunt asemanatoare, dar cu 2 cm mai mici la latime, si cu 1 cm mai inalte. (ex: 66cm l x 204 H)

Oricum, nu poti sa aduci altceva decat in domeniul in care se ocupa firma. Si usile de interior e cea mai buna achizitie. Daca nu chiar si cele de metal.

Pentru usile de interior iti mai trebuie si asa ceva https://www.dedeman.ro/ro/ferastraie-circulare/c/748 in caz ca vei avea nevoie sa tai din ele. Aparatele vin si cu distantiere ca sa tai drept. Iar asta este panza cea mai buna raport calitate-pret ca sa tai din usi cand este nevoie, si la fel si tocurile vechi: https://arabesque.ro/......0011124845 Cu cati mai multi dinti cu atat este mai buna.
Tocurile le gauresti dupa ce le-ai montat pe toate ca sa fie mai stabile. Iar dupa ce le-ai montat trebuie sa stea inchise; folosite, dar inchise pentru ca in felul acesta se elimina dificultatea de a trage greoi de ele. Pentru asta te ajuta si daca balamaua nu o lipesti de tot de toc. (Unele foi de usi sunt mai groase decat tocul, si pentru asta trebuie sa pui balamalele cu 1-2mm mai distantate de toc; nu si partea balamalei care vine pe foaia de usa).
Diblurile recomandate, daca le tai la toate "floarea" din capat, te vor ajuta sa tragi de toc in caz ca foaia de usa loveste sus in toc la inchidere.
Iar daca tocul de sus este indoit, dai si la jumatatea lui un diblu; sau prinzi deasupra lui tocul cel vechi cu o negresa, si in felul acesta se indreapta.
Pentru sanfren iti trebuie asa ceva: https://www.sculesiechipamente.ro/zencuitoare-90-din-335c/
Pentru a poliza din tablita iti trebuie asa ceva: https://www.sculesiechipamente.ro/freze-biax-model-wrc/

La iarna nu o sa mai stai degeaba. Dar trebuie sa le aduci pana in iarna pentru ca oamenii sa te poata afla. Mai pui si o reclama deasupra firmei si ai rezolvat problema.
Succes!

| gratargratar a răspuns (pentru goldenbullet):

Imbini tocurile cu negrese cu pas marunt de 55mm. Asamblezi in perete tocul cu usa montata deja pe el. Folosesti dibluri de 8x100, spuma si pene de lemn (drepte, nu ascutite).
In plus fata de termopan iti trebuie burgiu de 14mm si 2 freze pentru gaurirea tocului si a tablitei, si de asemenea pentru ca sa se ingroape capatul diblului in toc.
Pervazurile le pui tu sau clientul; dupa ce se da lavabila.

Cat despre usi, poti aduce in magazin 3-4 usi (modele si culori diferite) si pliante. Clientul le vede, iti plateste avansul si tu aduci marfa o data pe saptamana sau o data la 2 saptamani pentru ca sa se stranga mai multi clienti si sa nu te duci la Bucuresti pentru 2 usi.
Daca sunt defecte ti le vor primi inapoi, dar sa nu bagi surub in ele.

| WaterDrop a răspuns:

Te axezi si pe izolare.Mai ales ca iarna, frig, izolare.Intelegi tu ideea.Pamantul este alta problema si ai nevoie de o investitie pentru el sau sa-l dai in arenda.

| Salontanul a răspuns (pentru WaterDrop):

Bravo! Izolare iarna! Unde ai auzit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te duc un pic rotitele poti extinde afacerea si in Occident.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa imparti pliante si sa faci filmulete pe Youtube.Dar in special filmuletele pe care le pui pe Youtube trebuie neaparat deoarece acolo poti sa faci si 1000$ pe luna.Dar sa faci filmulete atragatoare ca de altfel... Faci si tu 2-3 dolari pe luna. Sper ca te-am ajutat si iti urez o zi buna! Larevedere!

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Amuzant asta.
omul are o firma si tu ii zici sa isi suplimenteze venitul impartind pliante?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Bine,lasa partea cu pliantele.Am spus si ca in special pe Youtube sa faca filmulete.

| gratargratar a răspuns:

Trebuie sa faci ceva inrudit cu afacerea ta, nu sa te apuci de ceva complet diferit ca agricultura. Eu te sfatuiesc sa te informezi in ce lucrari se mai folosesc termopanele sau, in general, tehnologia asta de productie, si sa incerci sa intrii pe pietele astea de nisa.

Poate ai putea sa pornesti de la termopane si sa faci in timpul iernii mobila de baie (e o idee). In sfarsit - cred ca ai inteles esentialul. Trebuie sa gasesti o activitate inrudita cu ce faci deja.