| AuricaMircica155 a întrebat:

Am o intrebare urgenta!
Am pus un anunt pe olx cu căutarea unui job.
Am fost contactata de un tip si dupa lungi vorbiri mi-a spus ca vom face medicina muncii si altele. Si ca pot da si de permis prin intermediul firmei si sa ii las copia dupa buletin sa faca actele pentru scoala de soferi. Mi-a zis ca sa ii trimit poza cu buletinul. Intrebarea mea este, poate sa faca ceva cu poza cu buletinul? Sa o dau? Se intampla multe chestii ciudate si ma gandesc...

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Interviul de angajare se face in persoana, nu se furnizeaza online nici un act mai ales prin olx

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună Aura! Ce job cauti pe olx? Cel mai bine cauta prin fortele de muncă un job, olx ul este plin de țepe, nu da nimanui actele tale buletin, cnp adresa, ca nu stii in spatele monitorului cine se află, vreun obsedat vreun violator sau un criminal, multi cu buletinul persoanei au facut credite la banci falsificind semnatura si datele din buletin, si te trezesti ca esti bună de plată la bancă ne luînd tu nici un leu, ce varsta ai?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Adica nici nu te au angajat si deja te inscriu la scoala de soferi?

| AuricaMircica155 explică (pentru suntserios):

Da. asa mi au spus. M au intrebat daca am permis, le am spus ca nu. si mi-au zis ca ma ajuta sa il iau si sa le dau copie dupa buletin... cred ca e vrajeala

| suntserios a răspuns (pentru AuricaMircica155):

Cauta informatii despre firma, te duci la sediu, semnezi contractul de munca, ii cunosti si pe urma ii lasi sa te inscrie si la scoala de soferi

| NLS a răspuns:

Ți s-a spus deja, dar repet și eu, ca nu cumva sa ți se para o joaca.
Nu e indicat sa dai datele din buletin unui străin, totul poate fi o escrocherie.
Pana nu te vezi angajata, faza cu șoferia e doar un posibil pretext sa pună mana pe datele tale.
Poate face parte inclusiv din rețeaua accidentul.
Avand datele tale, nu va fi prea greu sa găsească alte informații personale despre tine în online, și cu puțin noroc sa dea peste părinții tăi.
Doar zic, nu înseamnă că așa se va întâmpla.

| Legion7X a răspuns:

Nu, da nicio copie.

| Digikey a răspuns:

Mi se pare cam dubioasa scoala de soferi asa fara sa te cunoasca.
Intai sa-ti spuna cum se numeste firma, sa va intalniti, sa cauti despre firma lui detalii etc.
Chiar si numarul de telefon daca il cauti cu Google iti poate da ceva informatii.
Daca imi caut nr propriu de telefon imi apar anunturile date si o gramada de alte informatii. Daca nu apare nimic este deja un semn de intrebare.
Cine sta prea mult la telefon nu are firma.Este doar un palavragiu.
Trebuia sa te cheme la sediul firmei doar in cateva cuvinte.

| oz_1736 a răspuns:

Dupa 2 zile iti va spune sa trimiti 500 lei ca esti inscrisa la scoala de soferi

| xilef123 a răspuns:

Eu zic sa mergi la interviu a furma respectiva inainte, la sediul lor social nu la tip acasa sau la o cafea
daca nu, te poti trezi cu rate la banca de nu mai stii de tine;-) sau cu carduri emise fraudulos pe numele tau de vine FBI-ul si te saltă

| Anonimus107 a răspuns:

Si eu am pus un anunt pe olx pentru locul de munca si primeam mesaje ciudate, unul m-a invitat la întâlnire pentru 500 - 1000 lei rolling on the floor asta e munca adevarata? Vrea doar la discutie...prostu satului!
Ps: sunt fata, dar contul e al prietenului meu happy

| AuricaMircica155 explică (pentru Anonimus107):

Si eu am primit azi tot felul de propuneri de genul... toata ziua mi-a sunat telefonul cu propuneri. nu mai exista munca cinstita in ziua de azi..videochat,prostitutie...

| Anonimus107 a răspuns:

Si tot ce ai spus despre buletin, nu-i da unui prost, ca poate sa fie hot care vrea sa fure datele tale, dar...niciodată sa nu pui poze acolo si la nicio aplicatie ca poate salva oricine! Si da, mi se pare foarte dubios ca nu te-a invitat la o intalnire ca sa va discutati! Halal