| bitzishor2 a întrebat:

Am o mare neintelegere cu cardurile astea! Ideea e ca vreau sa iau un card Visa ca sa fac cumparaturi pe Amazon si eBay...Pana aici toate bune si frumoase! laughing Ma duc pe site-ul de la BCR sa vad care sunt ofertele...E logic ca am nevoie de un cont in USD...nu prea specifica care de care sunt..aici vine prima intrebare La un Viza Electron (nefiind specificat) pot sa pun orice valuta pe card? ...moving on laughing ...la unele carduri citesc ca plata online se face cu un POS...adica? ...acu trebuie sa ma duc sa cumpar POS pentru niste amarate de cumparaturi pe Amazon...plus ca stiam ca Amazon iti cere decat niste nr imprimate pe card(care din poza de pe siteul lui BCR nu prea se vad)...si la plati offline vad prin imprimierie...adica? ce inseamna asta? ...si apoi tot surfand pe internet citesc cv de carduri embrosate si neambrosate....adica? care e differenta? Iar ultima mea intrebare ar fi care caduri (nu neaparat de la BCR) ar fi mai recomandate pentru genul asta de cumparaturi si pentru legatul cu PayPall(nu-mi ar strica si niste lucruri de pe eBay laughing )?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la banca si spune ca doresti un cont in dolari si un card aferent. Roaga-i sa-ti inroleze cardul pentru plata online si atat. Nu-ti trebuie aparat POS. Stai linistit. euam platit de zeci de ori fara probleme. Am platit in tara dar si in Anglia.

| KodrutZ a răspuns:

Poti plati lejer cu orice card VISA Electron atasat unui cont in lei, se face automat conversia.
@suntserios: Din cite stiu, MasterCard nu se elibereaza atasate conturilor curente in lei la majoritatea bancilor, fiind de obicei embosate si mai "premium" asa. La mine e atasat contului in EUR si costa destul de mult comisionul anual fata de cele in lei (parca 10 EUR a fost anul trecut).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista conturi cu carduri internationale nu conteaza ce ai pe el, platesti in moneda in care vrei.

iti recomand MAsterCard sunt mai sigure pentru tranzactii online si sunt acceptate de mai multi comercianti.

cele embrosate poti si imprimate pe hartie (codul cardului e in relief). nu mai bine te duci la banca, le spui ce ai nevoie si iti spun ce iti pot oferi

| mixxjim a răspuns:

Deci Visa sau mastercard sunt niste marci de carduri, cum ar fi pantofii de sport Adidas sau Nike. Aceste tipuri de carduri sunt folosite de toate bancile, din toata lumea, nu foloseste BCR carduri Visa si BRD Mastercard, de exemplu, la fel cum Adidas si Nike sunt vanduti in toata lumea de tot felul de magazine. Diferentele sunt mici, la fel ca si la adidas si nike, simtite si cunoscute de profesionisti in general, dar pentru marea masa a utilizatorilor diferentele nu sunt evidente, e mai mult o chestie de "gust".
Pe urma, acest card, o bucata de plastic practic, este doar o "cheie" cu care tu poti accesa un cont pe care-l ai intr-o banca, un cont care poate fi in orice valuta - usd, euro, lei, yeni, franci elvetieni sau orice alta moneda forte. Cardul in sine nu reprezinta nimic si nu are nimic, deci tu la banca iti faci un cont si ei iti dau un card, cheia de care spuneam, si pe care o ai numai tu, cu care sa poti umbla in acel cont si fara sa mergi la banca. Pana aici ai inteles?
Cu acel card poti face si operatiuni pe internet si la magazine, la magazine se plateste la POS, nu trebuie sa mergi tu nicaieri sa platesti la POS ceva pentru Amazon.
Pe partea embosarea nu ai cum sa vezi ca lumea in sistem 2D ceva ce e 3D, embosarea este stantarea in relief a caracterelor si este utila tot prin plata la comercianti, exista niste masinarii folosite pe la hoteluri mult care "citesc" acele caractere in relief, tot un fel de POS dar un sistem mai vechi.
Vezi ca bancile au un "produs" (asa numesc ele serviciile pe care le ofera) care este un card pentru plati pe internet. Adica pe ala nu ai bani de obicei, atunci cand vrei sa cumperi ceva pui din contul tau normal fix cati bani iti trebuie pentru cumparatura si apoi pe site-ul de unde cumperi dai nr. cardului acesta special. Astfel, chiar daca cumva iti sunt furate datele cardului nu au ce face cu el, pentru ca nu sunt bani pe card si nici tu nu esti pagubit. Nu stiu daca are si BCR asta, dar cred ca da, ING stiu ca are sigur, am eu de la ei.
Gata lectia de banking, daca mai vrei ceva intreaba-ma laughing