| laSoledad a întrebat:

Am o nelamurire cu durata primirii dividendelor. Mergem pe cazul ideal, o entitate bazata pe actiuni, profitabila, transparenta cu informatiile financiar-contabile, atenta cu remunerarea actionarilor, cu o evolutie predictibila etc. Presupunem cumpararea unei singure actiuni (din ratiuni de simplificare a exemplului) cu pretul de $35, pentru care vei primi dividende cu pretul de $1, 25 o data la 3 luni, deci de 4 ori pe an. Astfel, randamentul dividendelor este de 3% pentru capitalul depus (fair enough). Intrebarea mea este: cati ani la rand ai putea primi dividende pentru acea actiune detinuta? In teorie, se spune ca actiunile au caracter nelimitat de detinere, pana in momentul lichidarii entitatii. In cazul asta, si dividendele primesc caracter nelimitat, excluzand situatiile nefavorabile in care s-ar putea gasi firma?

Dupa un numar de ani la rand, suma din dividendele primite ajunge sa fie egala cu suma plasata initial pentru cumpararea actiunii. Dupa acel numar de ani, va continua entitatea sa ofere dividende pentru actiunea (in cazul asta doar una) detinuta? Practic, doar atunci, dupa un termen mai lung, s-ar putea observa un anumit profit din tipul asta de investitie.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Firma va oferi dividende atata timp cat are profit net de repartizat ca dividende si pe intreaga perioada de functionare. Nu are importanta ca suma totala a dividendelor de pe o anumita perioada ar egala sau depasi valoarea actiunii.