| Mario1994 a întrebat:

Am o problema cu mama. Avem magazin alimentar, mama nu respecta programul de la magazin. Încalcă programul, deschide și închide la ce oră vrea. Ce sa fac cu mama? Mereu ma cert din cauza asta, muncim amândouă 13 ore zilnic. Ea sta peste 13 ore... Ce sfat îmi dați? Nu vrea sa ma înțeleagă. Ce se întâmplă dacă continuă tot așa cu încălcarea programului? Nu respecta nimic.

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Fiind magazinul ei face ce vrea ea,inchide -deschide cand are ea chef,cand o sa ai tu magazinul tau o sa faci si tu ce vrei,incerc sa te inteleg sincer,inteleg ca tu ai vrea, ca ai intenti bune, dar nu ai de ales, iar cand nu avem de ales ce sa facem, discutam cu respectiva persoana si prezentam argumentele in mod rational

| laSoledad a răspuns:

Al cui este magazinul? Al ei sau al tau? De obicei, proprietarul are voie sa tina deschis cat vrea el. Doar salariatul are program fix. Daca e si magazinul ei si ea vrea sa stea cat doreste ea, are voie. Si eu am un magazin langa casa mea, iar doamna proprietar, care e si ea o doamna in varsta, sta uneori si pana la 1 dimineata sa vanda, alaturi cu vanzatorul de la tura de seara. Daca ea vrea asta, are tot dreptul.

Daca te obliga si pe tine sa stai cu ea, atunci e problema. Ii explici ca ai alte treburi mai importante decat magazinul si asta este. Insa daca ea nu te obliga si pe tine sa stai cat sta ea, atunci nu e asa mare problema. Are tot dreptul sa stea.

| Mario1994 explică (pentru laSoledad):

Cum puii mei sa deschizi și închizi la ce ora vrei? Ba omule, sa stai 12-15 ore în magazin, muncești mult, te stresează oamenii, te obosești zilnic, odihna nu, mâncare nu, aia nu.Ce gândire proastă ai. Dacă ai fi în locul meu nu ai mai zice astea! Te obosești psihic și fizic

| LovelyWolf a răspuns (pentru Mario1994):

În primul rând nu te adresezi cu "bă omule"
În al doilea rând de ce insulți oameni care incearcă sa îți găsească o soluție pentru tine? Ei te-au judecat/insultat pe tine? Tu ai venit pe site-ul ăsta să ceri "SFATURI" fetiț-o nu să începi să le zici oamenilor ca sunt proști.

Lasă internetul și mai treci și tu pe la orele de Educație Civică.

| laSoledad a răspuns (pentru Mario1994):

Draga mea, observ ca esti infuriata si ca iti versi furia pe noi, pe internet. Tu cu mainile tale ai scris ''deschide și închide la ce oră vrea.'' Nu esti tu in masura sa spui ce este o gandire proasta si ce nu. Nu este gandirea mea faptul ca proprietarul deschide si inchide la ce ora vrea, este un fapt ce decurge din drepturile proprietarului. Programul si-l face fix cum doreste, sta cate ore doreste. Iar daca mama ta vrea sa stea atatea ore, este alegerea ei. Sigur are ea niste motive serioase in spate.

Problema ta este ca te tine si pe tine acolo cu ea in intervalul ala foate mare. Si da, tu fiind tanara, este o problema serioasa sa te oboseasca atatea ore. Vorbeste serios cu ea sa te lase sa pleci mai repede. Trebuie sa vorbesti cu ea sa o convingi ca greseste, ca nu are voie sa te tina atatea ore, trebuie sa rezolvati chestia asta intre voi 2, fiindca daca conflictul se mareste si se ajunge la politie sau ITM, mama ta o sa aiba de suferit si toata familia o sa aveti de suferit, prin suportarea unei amenzi sau poate chiar mai rau. Asa ca persoana cu care trebuie sa vorbesti serios este mama ta, nu cu noi aici pe TPU, pentru ca nu rezolvi nimic. Lasa nervii la o parte si incepe o conversatie amiabila cu mama ta. Daca vrei ajutor, apeleaza la membrii famliei, ca sa vorbeasca si ei cu mama ta. In rest, de pe internet nu obtii nicio solutie palpabila.

| Catrice a răspuns (pentru Mario1994):

Wtf?!
Am și eu un magazin la intrarea în bloc și sunt toate doar 2 vânzătoare pe tura care lucreaza de la 7 dimineața la 11 seara și nu se mai plâng de program sau de munca depusa.
Programul magazinelor mici nu e același cu cel al supermarketurilor (deai și acolo lucrezi mai mult de 12h în funcție de post).

| laSoledad a răspuns (pentru Catrice):

Acolo macar sunt vanzatoare cu contract de munca, unde sefii lor trebuie sa le respecte programul. Dar daca magazinul e al mamei ei, maica-sa crede ca poate s-o tina cat vrea... si mai rau e si daca n-o plateste deloc.

| Catrice a răspuns (pentru laSoledad):

Și tu crezi ca acolo patroana sta tot timpul?
Vine când vrea, pleaca când vrea.

| laSoledad a răspuns (pentru Catrice):

Ea a zis "muncim amândouă 13 ore zilnic. Ea sta peste 13 ore... "

| Catrice a răspuns (pentru laSoledad):

Am spus despre vânzătoare și patron.
Ideea e ca în acest caz patronul e și angajat. Ceea ce înseamnă anumite ore de munca, dar... făcute când ii vine cheful.
În orice caz, ar fi trebuit un program împărțit la amandoua, ea un nr de ore, după terminare ma-sa sa afaceri cele ramase...

| laSoledad a răspuns (pentru Catrice):

Pai, da, asa e, dar romanul e si lacom si nestiutor intr-ale afacerilor, chiar si alea de baza.

| GouDidodino a răspuns:

Eu zic să-i faci o reclamație la inspectoratul teritorial de munca si anaf, ca sa o liniștești. Bafta

| cfrtobias a răspuns (pentru GouDidodino):

Bun sfat sa ii fac rau la mama ei? happy si sa se supere pe ea ca nu ii convine

| Mario1994 explică (pentru cfrtobias):

Va bateți joc de mine, se vede ca nu înțelegeți!

| cfrtobias a răspuns (pentru Mario1994):

Eu imi bat? el o zis sa ii faci reclamatie atunci fa-i!

| cfrtobias a răspuns (pentru Mario1994):

Lasa ca te dau pe mana politiei sa cerceteze pe mama ta