| alexiaolaru09 a întrebat:

Am o proprietate cu casa si teren care costa in jur de 100.000 lei. Daca o vand pretul coboara la 40.000. Daca o vand eu voiam sa imi cumpar un apartament. Voi ce ma sfatuiti sa fac? Sa o vand sau sa o pastrez?

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ai o proprietate care nu costa 100 de mii valoreaza doara 40 de mii,deci nu stiu de ceai bagat suta aia acolo la deruta sau care ar fi scopul? Casa si mai ales un teren nu o sa scanda niciodata pretulcel mai in rau caz ar fi sa ramana la fel,dar in majoritatea cazurilor pretu creste an de an, uneori cu putin alteori cu mult, depinde de multi factori, deci daca ai bani sa zicem si nu stii ce sa faci asta e o idee f buna sa cumperi terenuri, in special intravilane, daca nu merg si ale extravilane.Acum spui ca vrei sa o vinzi si sa cumperi un aptm. Apartamentu ala sincer eu as tine casa, asta e sfatul meu, asta daca se afla in acelasi oras.Pretul la apt scade, de ex daca blocul se depreciaza in timp pretul va scandea, asta vorbim de RO, unde odata ce un bloc se duce de rapa nimeni nusi asuma nimic, adica pretu scade, statu nu-ti da nimic chestii de genu asta.

| alexiaolaru09 explică (pentru relian):

Nimeni nu o cumpara la pretul de 100.000 lei

| Kogaion a răspuns:

Cum adica daca o vinzi coboara la 40? Eu te sfatuiesc sa pastrezi proprietatea, banuiesc ca este casa parinteasca, pentru 10 mii de euro nu merita sa o vinzi, pe viitor s-ar putea sa-ti doresti sa te intorci acasa, poate iti vei construi una noua pe acel teren.

| KillaNoFilla a răspuns:

E oras sau sat?
daca e sat, vinde-o cat mai poti