| OLECH a întrebat:

Am primit o oferta de job si mi s-a propus o colaborare in baza unui contract individual de munca sau PFA. Care sunt avantajele si dezavantajele acestora, daca ne referim la taxele si impozitele suportate?

Răspuns Câştigător
| GabehAle a răspuns:

Daca lucrezi pe contract de munca, platesti mai multe taxe si impozite la stat. Avantajul e ca ai asigurare medicala si mai multa protectie din partea statului (zile de concediu, nu poti fi concediat, etc.).
Daca lucrezi cu PFA, faci mai multi bani, dar trebuie sa iti manageriezi singur contractele, veniturile, taxele, relatia cu institutii le statului, asigurarea de sanatate, etc. Plus ca poate renunta usor la contractul de colaborare. Pe cand in calitate de angaja, in Romania e aproape imposibil sa fii concediat daca nu faci vreo boacana. Legea e foarte stricta la acest capitol.
Inca ceva, ca PFA, poti accepta contracte si cu alte firme si poti lucra la mai multe proiecte simultan.