| anonim_4396 a întrebat:

Am primit prin moștenire doua garaje sub bloc acum ceva timp, nu m-a interesat de ele pana ce am văzut azi ca este de vânzare unul in apropierea garajului meu cu 14.000€, mi se pare exagerat de mult, nu văd ca Ar da cineva atat pentru un garaj intr-un bloc construit in Vremea lui Ceasusescu, pe olx, cam tot pe acolo se învăț prețurile, care ar fi într-adevăr un pret real pentru un asemenea garaj pentru a fi vândut relativ rapid, eu zic maxim 9000€ voi cât credeți?

Răspuns Câştigător
| Demidol a răspuns:

Nu e vorba de garaj de pe vremea lui Ceausescu sau inainte de primul razboi mondial. Sunt garaje construite de constructor (nu copertina improvizata) si care (probabil) sunt inscrise in CF. La mine in zona, garajele de sub bloc se vand cu cel putin 12.000 €.
Nu te opreste nimeni sa ceri mai putin. Le vei vinde mai repede.
Dar, ai facut succesiunea? Sunt ale tale si in acte?

20 răspunsuri:
| uptowngirl a răspuns:

Salut Andrei. Pentru un raspuns la intrebarea ta ar fi util sa ne spui in ce oras e garajul si de asemenea in ce zona a orasului respectiv.

| cristiww a răspuns:

Impozitul e platit? e trecut pe numele tau?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Are acte legale? ca da nu nu valoreaza nici 10 euro

| Demidol a răspuns (pentru suntserios):

Daca sunt sub bloc, sigur sunt legale. Sunt facute de constructor.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Demidol):

Mda, nu am fost atent la partea cu SUB bloc.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pretul real se stabileste prin negocierea intre vanzator si cumparator si depinde, destul de mult, de raportul cerere/oferta. De regula vanzatorul, la inceput, cere mai mult decat ar vrea sa obtina iar cumparatorul, la inceput, ofera mai putin si, daca ambele parti sunt interesate, cad de acord undeva la media pretului cerut si oferit la inceput.
Daca vrei sa vinzi orienteaza-te dupa preturile din zona si poti sa mergi cu ceva mai putin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru uptowngirl):

Tudor, Tg Mures

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru cristiww):

Da, tot, actele sunt legale toate

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Demidol):

Da, toate actele sunt la zi, impozite plătite tot ce trebuie

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Toate actele legale, succesiune etc. Impozite plătite la zi

| uptowngirl a răspuns:

Salut. O cunostinta a vandut in zona Rexo un garaj acoperit (intre blocuri - nu sub bloc) cu 23, 500 RON. 14k EUR mi se pare exagerat sincer pentru Tg Mures din cate imi spui tu. Ca sa iti dau un exemplu: in Cluj Napoca, in complex de apartamente nou aproape de centru (Record Park) - un loc de parcare de dimensiuni medii in subteran e 9.500 EUR. Sper ca te ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

14.000 nu sub bloc e enorm, sub bloc părerea mea e e ca 9000-10.000€ maxim,

| Demidol a răspuns (pentru anonim_4396):

Succes la vanzare!

| Demidol a răspuns (pentru uptowngirl):

"un loc de parcare de dimensiuni medii in subteran e 9.500 EUR."
E doar un loc intr-o parcare comuna. Cel de care se vorbeste in intrebare, este individual, inchis, protejat. Poti sa-ti tii acolo si piesele pentru masina si alte lucruri. Nimeni nu are acces.

| Demidol a răspuns:

Pot sa te intreb si eu ceva?
In acele blocuri sunt si pivnite? La ce pret se vand? Poti afla eventual de la vecinii tai? Multumesc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Demidol):

Nu cred ca se vând separat pivnițele, dar dacă e sa calculezi aproximativ, un apartament cu 2 camere, garaj in boxa și pivnița vine undeva la 60.000€-65.000€

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Demidol):

Bine, adevarule e ca garajele sub bloc/separate deja sunt de moda veche, sincer îți spun, dacă as avea un apartament intr-un bloc nou cu parcare subterana as plăti acei 9900€ pentru un loc acolo, doar loc, fără pereți, etc. e mult mai civilizat și de mai mult nu am nevoie

| Demidol a răspuns (pentru anonim_4396):

La mine se cer pentru pivnite (intabulate, desigur) 5.000 €. Dar se spune ca se pot negocia pana pe la 4.000 €. Depinde cat de "tare" esti. Sunt un fel de demisol. Au aerisire naturala.

| uptowngirl a răspuns (pentru Demidol):

Salut. M-am interesat : in ansamblul despre care vorbeam eu nu sunt 'boxe' separate. Singurul lucru din ce au ei e un loc de parcare mai mare cu spatiu de depozitare la 11.500 EUR.

| Demidol a răspuns (pentru uptowngirl):

Multumesc.
Eu am vazut (si ma interesa) pivnite/boxe inchise, in interior, cumva in spatel garajelor. Se intra din interiorul blocului. Zidite, usi solide, si sigur intabulate (am vazut actul). Dar, cum spuneam, se cere mult.
O zi buna!