| anonim20155 a întrebat:

Am si eu o dilema care m -a framantat cam mereu. Intrebarea mea e urmnatoarea. Magazinele fizice sau online care vand produse ca telefoane, laptopuri, frigiere, masini de spalat etc de unde cumpara aceste produse? Am vazut ca scrie in stoc la furnizor. Cum devii furnizor? Furnizorii de unde cumpara aceste produse telefoane, laptopuri etc? Ca mai apoi ele sa intre in magazine ca eMAG, pcgarage, cel, evomag sau mediagalaxy, altex? Practic un furnizor sau importator de la cine cumpara produsele care e procedura?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Un exemplu Lenovo = Lenovo cumpara componentele unui laptop si le asambleaza, apoi se vorbeste cu un intermediar, de exemplu eMAG, iar eMAG cumpara acel produs si il vinde in Romania, Ungaria, la fel fac toti

| anonim20155 explică (pentru RAY):

Normal ca stiu asta. Nu sunt tampit... Dar ma referam ca nu stiam parcursul acesta. Furnizor, vanzator. Cine e furnizorul de fapt si importatorul sau distributitorul. Scrie si distirbuitor.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim20155):

Fabricant. Firmă de comerț en gros. Firmă de comerț en detail.
Dacă se produce în străinătate, mai poate fi un importator, care este el însuși comerciant en gros.

| Sonia822 a răspuns (pentru anonim20155):

Daca fabrica e in strainatate, comerciantii cu care are contract devin inportatori. Poate fi importator unic sau mai multi. Importatorul devine astfel furnizor pentru cei ce vor achizitiona de la el, atunci cand are marfa pe stoc. Distribuitor are mai multe sensuri. De regula e persoana juridica ce se ocupa cu distributia produselor la nivel local, national, etc. Unii ii numers tot furnizori.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De la fabricant.
Dar ca să aibă preț bun ele cumpără en gros, de exemplui producția pe 6 luni, au contracte, dau avans.

| Catrice a răspuns:

Evident ca le iau de la producător, doar nu le fabrica ei laughing

| Sonia822 a răspuns:

Furnizorul e fabrica. Cumpara de la cei care le fabrica. Sau, eventual, un intermediar. Intermediarul tot de la fabrica cumpara. Fabrica lucreaza doar cu magazine mari. Nu te poti duce la fabrica sa cumperi ca persoana fizica, o bucata, de exemplu. Emag nu intra in aceeasi categorie cu cei enumerati de tine. Emag au si ei produse, dar e mai mult o platforma unde alte magazine isi promoveaza marfa. Emag la face reclama. Tu, atunci cand comanzi de pe platforma eMAG, de fapt comanzi de la un magazin care si-a creat acolo cont. Din profit, magazinul da un comision platformei, la fiecare produs cumparat de catre tine. Evomag, pcgarage, mediagalaxy, astea sunt magazine. Care lucreaza cu mai multe fabrici (furnizori) Furnizori de telefoane, de televizoare, de frigidere, etc