| Marjuddjeje a întrebat:

Am si eu o intrebare, oriunde in orice oras iti cere suma pe o luna + inca o luna garantie, de exemplu 800 cum ar veni 1600 pentru o chirie exista si exceptii in caz ca pleaca persoanele din chirie foarte repede?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, asa este normal si corect, sa platesti la mutare 1 luna de garantie si 1 luna in avans, ca in caz de faci stricaciuni in casa inchiriata acei bani sa nu mai fie inapoiati, ci sa se faca reparatii cu ei.
Aste este valabil nu doar in Romania, ci in toata lumea.
Cand pleci din casa la terminarea chiriei propietarul va inspecta casa si daca tu ai spart peretii sau ai stricat podeaua, ei nu-ti mai dau banii de garantie inapoi, folosindu-i la reparatia casei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asa e procedura.
garantia e folosita atunci cand pleci pentru a acoperi diverse pagube / facturi neplatite. daca nu e cazul primesti garantia inapoi

| Freya1 a răspuns:

Când iei o chirie plătești o luna plus garanția.
Dacă ramai în chirie pana la sfârșitul contractului (sau după termenul de pe contract) și apoi pleci, tu ca și chiriaș îți vei lua înapoi garanția. Daca pleci înainte de termen, pierzi garanția.

| just4ubr2015 a răspuns:

Daca nu vrea sa iti dea banii inapoi nu mai plati nici tu lumina gazul apa intretinerea si lasa-i paguba sa se invete minte sa plateasca din aia opriti