| Mirel4412 a întrebat:

Am si eu o intrebare stupida, si vreau sa aud parerea voastra

Daca cei mai bogati oameni ai lumii ar dona toti banii lor de exemplu oamenilor din Africa sau Asia, cred ca lumea nu ar mai fi in echilibru, deoarece multe produse pe care noi le cumparam ieftine provin din acele locuri, unde sunt create si mai ieftin

Asa ca daca toti am avea bani, ce s-ar intampla? Nu e ca si cum suntem o populatie infinita si tot ciclul asta de bani nu o sa ajunga inapoi la noi

Sper ca intelegeti ce zic, ma tot gandesc la chestia asta si ma gandesc ca daca as fi foarte bogat, nu as putea dona banii laughing

17 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Un oficial al ONU a zis ca daca cei mai bogati 100 de oameni ai lumii ar dona 2% din din averile lor, in Africa nu ar mai fi foamete niciodata.
La ce a scris acest oficial, coteiul de elon musk a raspuns ca el doneaza 6 miliarde de dolari daca aia ii prezinta un raport ca pot hrani 40 de milioane de oameni cu acesti bani nu stiu cat timp...mi se pare nesimtire din partea lui si o aroganta de nemernic, el putea chiar sa doneze acesti bani intrucat a devenit peste noapte cel mai bogat om din lume datorita altora si anume clientilor tesla, deci nu s-a dus el la servici si a inventat in fiecare zi alt lucru, a inventat ceva si datorita acelei inventii a crescut si tot crescut pe bursa si a ajuns atat de bogat, dar in caracter nu a crescut ba din contra este JOSNIC.
Din cate stiu eu el are o avere de 300 de miliarde de dolari, 6 miliarde sunt banii lui de suc sa zicem asa, daca nici pe aia 6 miliarde nu a vrut sa-i doneze stiind ca ajuta milioane de oameni cu alimente si medicamente, atunci din partea mea umbreste degeaba acest pamant si ii doresc sa moara tanar ca nu e de niciun sprijin Pamantului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu asa functioneaza in realitate economia.
Averea oamenilor bogati nu consta in cash sau conturi bancare pline ca sa imparata ei bani cui si cand vor.

| doctorandus a răspuns:

Banii au valoare pentru că sunt greu de obținut. Dacă ar fi ușor de obținut n-ar mai munci nimeni să-i câștige.

| Catrice a răspuns:

Mhm și alea de brand sunt făcute în tari asiatice pe bani puțini, dar tu le plătești de 10 ori mai mult.

| Frank51 a răspuns:

Nu cred că iți câștigi existența încă, altfel nu-mi explic întrebarea.

| mentholinks a răspuns:

Daca toti am avea bani atunci hartia igienica ar fi mai de folos decat ei.

| Lukasssz a răspuns:

"Daca cei mai bogati oameni ai lumii ar dona toti banii lor de exemplu oamenilor din Africa sau Asia", amice asta e basm direct, fiindca miliardarii nu dau 2 bani pe ceilalti.

| Simpatic a răspuns (pentru Lukasssz):

Da, pentru ca ei sunt un fel de Satan pe pamant, la aceste averi colosale nu au ajuns donand, ci furand, inseland, calcand peste cadavre, nu au mama nu au tata.
de asta nu-i halesc eu pe bogatii astia in general ca toti sunt niste scarbe.

| Lukasssz a răspuns (pentru Simpatic):

Si si-ar muncii angajati, daca ar putea si 24/24, neplatindu-i, cu zambetul pe buze.

| Simpatic a răspuns (pentru Lukasssz):

Pai asa si ajung bogati dand salarii mizere, angajatii lor nu au braie de aur cum aveau slugile lui Avram din Biblie, acela era atat de bogat si darnic ca si cei care-l slugareau aveau de toate! Doar atunci te poti numi om bogat cu adevarat cand angajatii tai sunt bogati la randul lor datorita tie!

| goguPatent a răspuns:

Ce inflatie ar fi. pfoai

| DonEduardo a răspuns:

Economia nu trebuie sa ne mai impiedice sa fim oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandeste-te ce s-ar intampla daca ai da macare la animalele de pe strada. Ajung ele animale de casa? O sa se inmulteasca mai mult si atat. Singura donatie buna e in educatie

| TheStrategist a răspuns:

Mereu vor exista bogați și săraci.

| LupusDei1993 a răspuns:

De ce sa doneze bani fix la cei pe care ii exploateaza pentru a le creste averea si mai mult?

| 19flo79 a răspuns:

Tu iti dai seama ce ar fi sa imparta bogatii cate 10 000 de euro la fiecare?
Nu mai lucreaza nici un roman laughing