| Andrei_Dragos_1996_gnzZ a întrebat:

Urgenta. Ce trebuie sa ii dau unei persoane care trebuie sa imi trimiti niste bani pe cont.? Codul IBAN? sau ce anume?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa-i dai numele, prenumele si domiciliul, conform CI, banca unde ai contul si codul IBAN al contului.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu trebuie adresa! Numele si prenumele il dai dupa ce operatoarea de la ghiseu intra pe cont, pentru a confirma cui apartine contul.
Trebuie dat CNP-ul, iar daca persoana respectiva are mai multe conturi, poate iti cere si codul IBAN, sau te intreaba pe care cont vrei sau trebuie sa depui banii. Poti sa dai si numai codul IBAN.
Am lucrat si lucrez destul cu bancile, trimit si primesc bani in conturi personale.
Am scris acest lucru pentru informarea corecta a cititorilor, nu pentru autorul intrebarilor, care, cred ca si-a rezolvat broblema.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Codul IBAN complet sau CNP-ul. Dar cel mai bine ambele.