| Username6 a întrebat:

Am si o intrebare.eu trebuie sa platesc lunar o rata.de obicei o platesc prin ultimele zile al lunii, ultima zi de plata fiind 30/31(depinde cate zile are luna), insa pe luna octombrie eu am platit rata azi, cu factura de luna trecuta pentru ca cea noua nu a venit.intrebarea mea e urmatoarea:daca data emiterii facturii pe aceasta luna este sa zicem 15.10.2010 si eu am platit pe 13, adica azi, suma a fost inregistrata pe luna octombrie si luna aceasta a fost achitata, sau a fost inregistrata tot pe luna septembrie? multumesc celor care raspuna.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In contabilitate suma este inregistrata in luna care se incaseaza, indiferent ce factura platesti, din luna anterioara, o factura curenta ori una viitoare. Daca intrebi pentru ce luna va fi socotita plata, raspunsul este ca pentru luna curenta (octombrie) daca pe celelalte luni ai platit integral. Numai bine!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1) Presupun, desi nu ai precizat, ca factura emisa la jumatatea lunii sept. ai achitat-o, ca de obicei, pana la incheiera lunii sept.
2) acum, in oct., din motive care te privesc, ai vrut sa scapi mai devreme de rata aferenta acestei luni si, fara sa mai astepti emiterea facturii, ai platit rata utilizand factura din luna trecuta.
3) daca e corect ceeace am presupus, atunci situatia se prezinta ca si cum ai fi platit de doua ori luna sept., iar aceasta a doua plata acopera -valoric- rata pe care o datorezi pe luna in curs, astfel incat la finele lunii oct. nu vei figura in sold cu datorie; (am considerat ca valoarea ratei nu difera de la o luna la alta!)

| Username6 explică:

Deci sa inteleg ca luna octombrie e achitata?