| Tha_Zanik_1993 a întrebat:

Am terminat liceul anul trecut,si luna aceasta este ultima in care voi primii indemnizatia de somaj,si m-am inscris la un curs, si din pricina unor probleme nu mai am cum sa ma prezint, pot sa nu mai primesc somajul?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu te mai prezinti la curs indemnizatia de somaj nu se mai plateste, conform L.76/2002, citez:
"ART.44. Încetarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
e) la data refuzului nejustificat de a participa la servicii pentru stimularea ocupării si de formare profesională sau la data întreruperii acestora din motive imputabile persoanei;"

| alessia5158 a răspuns:

Daca stii SIGUR(f.f. sigur!)ca luna februarie este ultima luna de plata a indemnizatiei iar cursul la care te-ai inscris inca nu a inceput, sau incepe dupa 1 Martie, nu iti face probleme!--- vei pierde doar cursul oferit gratuit iar calitatea ta va fi de "somer neindemnizat". Un "somer neindemnizat", spre deosebire de unul "indemnizat ", NU primeste indemnizatia de somaj!

Din cate stiu, inscrierile la cursurile organizate de catre formatorii acreditati se fac in luna februarie dar incep numai dupa ce se formeaza o grupa cu un numar minim de participanti(cursanti)---din acest motiv banuiesc ca acel curs nu va fi demarat in februarie cand tu ai inca calitatea de "somer indemnizat". Pentru a fi sigur asupra datei de incepere a cursului, intreaba (telefonic)organizatorul acelui curs.

p.s. Daca acel curs la care te-ai inscris va incepe dupa luna februarie, la o data la care iti poti permite frecventarea acestuia, te sfatuiesc sa nu scapi oportunitatea de a-l face GRATIS! La finalul cursului, primesti un certificat de absolvire si/sau un certificat de calificare recunoscut atat in Ro cat si in strainatate--- este un bun castigat de care, oricand, te poti folosi!
Pentru a beneficia gratis de orice fel de curs de calificare dupa incetarea calitatii de "somer indemnizat", trebuie sa te inscri la biroul de mediere (din cadrul AJOFM).