| DeeaCarmen a întrebat:

Am un card de cumparaturi. Pot sa platesc mai mult decat imi trimit ei pe mail sau telefon ca trebuie sa platesc?
Sau care sunt consecintele daca platesc mai mult?

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Pot sa platesc mai mult decat imi trimit ei "

adică din greșeală sau că așa vrei tu?

| DeeaCarmen explică (pentru sierra1):

Ca vreau eu. Adica ca sa termint mai repede de plata.

| sierra1 a răspuns (pentru DeeaCarmen):

Adică vrei să le dai ceva in plus față de factură (bacșiș/ciubuc/premiu) că ești tu o doamnă?

| RoCkKiD a răspuns:

Depinde de conditiile contractuale. Tu cand cumperi ceva cu acel card ei iti impart suma conform contractului in rate. Faza e ca depinde de banca si ce contract ai, poate trebuie sa platesti o suma minima, rate fixe sau poti sa pui cat vrei etc.

De exemplu la mine la ING trebuie sa platesti sau rata cu rata sau toata suma o data, nu merge sa platesti jumatate de rata sau 2 rate.

Daca platesti mai mult e posibil sa nu-ti accepte plata.

| DeeaCarmen explică (pentru RoCkKiD):

La ING am si eu. Am pana la 4500 si vreau sa ii platesc pe toti.

| RoCkKiD a răspuns (pentru DeeaCarmen):

La ING poti plati tot o data, dar trebuie sa fie toata suma datorata. Cel mai simplu e din aplicatie, dureaza 5 sec.

| DeeaCarmen explică (pentru RoCkKiD):

Da. Am vazut ca pot face transfer din aplicatie. De alte banci stii cum este?

| RoCkKiD a răspuns (pentru DeeaCarmen):

N-am idee cum e la alte banci, cel mai simplu e sa intri le ei pe site sa verifici sau sa suni sa intrebi. Oricum, depinde si daca primesti salariul la ei sau ceva de genu pentru ca pot sa iti dea ceva conditii preferentiale.

| Iote a răspuns:

Poti plati dobanzi mai mari.
Uita-te in contract: Sume acceptate la plata, termene de rambursare, dobanzi, dobanzi penalizatoare, etc.

| FranciscMihai a răspuns:

Poți sa plătești anticipat, așa se numește, dacă plătești o suma mai mare de cât rata in sine. In lunile de plata rămase se recalculează dobânda, cu cât plătești mai repede cu atât dobanda este mai mică.