| Fifalde a întrebat:

Am vreo sansa sa imi gasesc un loc de munca in Bucuresti care sa plateasca cel putin 1500 lei? Nu am experienta si nici studii superioare (am fost inscrisa la buget la finante dar nu era ceva ce puteam continua, eram in anul 2 deci nu mai am posibilitatea intrarii la buget altundeva). Sunt fata, 20 de ani. Dispusa sa lucrez orice (curatenie, vanzatoare, bona etc), cunosc limba engleza la un nivel avansat. Din motive personale, planuiesc sa plec din casa parintilor si nu voi avea niciun fel de suport financiar din partea lor. Locuiesc intr-un oras micut unde nu prea sunt locuri de munca si de aceea consider sa inchiriez o camera undeva in Bucuresti, sperand ca situatia intr-un oras mare este diferita. Am vreo sansa?

12 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ti-am lecturat prima ta intrebare, postata pe acest portal.
In conditiile in care tu ai reusit performanta de a nu avea NICIO RESTANTA, imi pare ca ti-ai pus gand rau pe termen lung!
Putini sunt cei care realizeaza o astfel de performanta---mai ales aceia care constata, pe parcurs, ca programul de studii ales nu este pe placul lor!

Asadar, ca persoana adulta te sfatuiesc sa NU iei decizii majore sub imperiul impulsului de moment ---- indiferent cauza care genereaza acel "impuls"!

| Fifalde explică (pentru alessia5158):

Va multumesc pentru sfatul parintesc. Va inteleg punctul de vedere si pot cu siguranta sa vad de ce renuntarea la facultate pentru un viitor nesigur este o idee proasta. Cu toate acestea, vreau sa mentionez ca decizia pe care am luat-o nu este una sub momentul impulsului ci ceva ce am considerat si analizat de mai bine de jumatate de an. Programul de studii nu a fost ceva ce am fost lasata sa aleg, si in final, a devenit o sursa de stres inutil si anxietate. Din dorinta de a nu esua, am invatat doar suficient cat sa trec fiecare examen. Desi este o situatie delicata si dificila, am avut de ales intre sanatatea mea psihica si cea fizica. Problema este, chiar daca as alege sanatatea fizica, psihicul tinde, in timp, sa afecteze si fizicul. Desi nu doresc sa intru in detalii, recunosc ca o astfel de situatie m-a pus in postura de a considera o astfel de schimbare dramatica in viata.

Ceea ce am omis sa mentionez, in posarea mea initiala, este ca aceasta situatie este temporara (trebuie sa reusesc sa ma intrein pentru un an/un an jumatate in conditiile mentionate). Nu planuiesc sa renunt complet la orice as putea realiza in viata.

Dar chiar si asa, inca o data, va multumesc pentru raspunsul acordat.

| alessia5158 a răspuns (pentru Fifalde):

Ok --- asta e! Factori stresori se gasesc la tot pasul! ---totul depinde de cat de mult sunt amplificati mental de persoana care-i percepe. Fii tare caci vin altii, de alta natura! Succes si numai bine!

| minrest a răspuns:

Se gaseste de lucru, dar trebuie sa stai o perioada in Bucuresti, sa suni si sa mergi la interviuri. Fata mea s-a angajat cu suma asta la prima ei slujba, anul trecut, la o librarie. Chiar si la buget, dupa ce platesti ce ai facut pana acum, sa zicem doi ani, ai dreptul iarasi sa intri.

| Fifalde explică (pentru minrest):

Multumesc pentru raspuns. Desi inteleg ca e greu, doar ma bucur sa aflu ca nu este un standard imposibil de atins.

| minrest a răspuns (pentru Fifalde):

Nici nu e asa de greu, in Bucuresti se cauta oameni cu bacalaureat.

| alin131 a răspuns:

Buna. Mai, trebuie sa stii ca nu o sa iti fie usor dar nici imposibil. Ca si camera sa stai undeva poti gasi sa stai cu o alta persoana in apartament si sa impartiti costurile la 2. Un apartament de doua camere in Bucuresti cu tot cu utilitati ajunge la 1600-2000 ron pe luna cu chirie cu tot.

Daca imparti asta la 2, 800 sau 900 ron tot ii dai pe cazare. Si mai ramai cu 500 sau 600 de lei pentru mancare transport si restul...

500 sau 600 ron pentru mancare si transport si ce mai ai nevoie ca femeie este destul de putin.

Ca si locuri de munca care sa iti ofere mai multi bani dar fara studii superioare nu prea imi dau seama acum, dar poti sa cauti in ziar si vezi cam ce locuri de munca exista pe piata care sa iti ofere un salariu de minim 2000 2500 ron net.

Cu ajutorul lui Dumnezeu poti gasi un loc de munca bun si o cazare mai ieftina, eventual la o doamna mai in varsta care sa iti ia mai putin ca sa o mai ajuti prin casa la curatenie si gatit.

Fereste-te de locurile de munca care iti promit sarea cu marea si cauta numai companii mari si serioase unde sa poti mai tarziu cu studii sa ajungi la o functie mai inalta.

Nu te baga in chestii pornoografice sau alte tampenii, nu iti strica viitorul si viata...

In viitor poti face un curs de specializare si sa devi ceva ce au nevoie oamenii. Ori ceva care tine de sanatate ori ceva care tine de haine femei sau accesorii femei. Sa iti faci un magazin al tau ceva in viitor ca sa iti fie mai bine.

Iisus Hristos te iubeste.

| Fifalde explică (pentru alin131):

Va multumesc pentru raspuns. Uitandu-ma la anunturi online, am ajuns la aceeasi concluzie in legatura cu posibilele cheltuieli referitoare la chirie + utilitati (cea mai ieftina chirie fiind in jur de 600 lei pe luna intr-un cartier chestionabil + 100-200 lei utilitati pe luna). Cu alte cuvinte, intr-adevar, 500-600 lei pe luna pentru mancare, transport si urgente este foarte putin dar sper ca nu imposibil.

Va multumesc pentru sugestia referitoare la ziare. Pana acum, tot ce am vazut au fost oferte online, dintre care putine adresate persoanelor fara studii superioare si fara experienta pe piata muncii. Un nou mediu de cautare este bine-venit.

De asemenea, desi situatia mea curenta nu este una favorabila, tin sa mentionez ca nu planuiesc sa ma vand pentru a iesi din acest impas. Va multumesc pentru sfaturile grijulii, am sa tin cont de ele. Stiu ca in viata, multe lucruri se pot imbunatatii cu mult efort si destul timp.

| alin131 a răspuns (pentru Fifalde):

Poti sa mergi in regie la camin platesti taxa 300 350 ron pe luna si ai patul tau intr-o camera cu 2-4 paturi. (nu conteaza ca nu esti studenta se rezolva cu administratorul...)

Dar asta inseamna sa ai una sau trei colege de camera...

Si ca loc de munca momentan poti sa cauti ceva care sa iti ofere 2000-2500 ron lunar.

Poti sa te faci momentan ospatarita. Salariu poate fi minim dar cu bacsisuri si bonuri de masa ajungi la 1700-2200 ron.

Si strangi bani si faci un curs de hair stylist sau de make up artist sau de manichiurista si te bagi la un salon...

Asa o sa ai undeva la 3000- 4000 ron salariu...

Sper sa te ajute ce ti-am spus si e doar o parere dar te ajuta sa te informezi cat mai mult...

| Fifalde explică (pentru alin131):

Va multumesc pentru toate sugestiile oferite, voi tine cont de ele si chiar le apreciez. Cu siguranta am sa continui sa ma informez mai mult pana sa plec.

| alin131 a răspuns (pentru Fifalde):

Mai,sa te ajute Dumnezeu sa gasesti un loc de munca stabil, bun si bine platit si sa iti mearga bine in Bucuresti.

Si cu cazarea sa gasesti ce ai nevoie si sa fie ok, sa fi multumita si sa platesti putin.

Trebuie sa te informezi mult, exista fel si fel de oameni important este ca in drumul tau sa dai de oameni buni, intelegatori, care sa te ajute, sa te si sprijine daca ai nevoie si sa poti evolua in bine.

La toate acestea te poate ajuta Iisus Hristos. sa gasesti tot ce ai nevoie si sa fi bine.

Nu stiu daca ti-am spus dar Iisus Hristos m-a salvat de la moarte de 7 ori.

| alinaborz a răspuns:

Munceste de acasa 1-3 ore pe zi pentru un venit suplimentar, tot ce trebuie sa faceti pentru a incepe este sa accesati pagina de mai jos
http://ermoney.site/4428833431241/