| sweetys a întrebat:

Are cineva idee daca un card bancar se poate inchide automat daca nu este folosit? M-a rugat o prietena sa imi fac card la unicredit ca sa isi atinga targhetul pe luna si nu am la ce sa il folosesc. Il am din decembrie si nu l-am folosit la nimic si mi-a luat si 5 lei. Daca am cu minus mi se inchide sau trebuie sa merg sa platesc si sa fac eu cerere sa-l inchida?

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Cardul de debit se inchide automat.
Cardul de credit nu se inchide automat.
Dar pentru siguranta ta mergi la cea mai apropiata sucursala.

| Catrice a răspuns:

0 bani în cont=fără taxa de întreținere sau cum se mai numește aia
1 an fără activitate în cont=închidere automata

| RoCkKiD a răspuns:

Trebuie sa mergi sa-l inchizi altfel lunar o sa iti adauge costul de administrare si peste o anumita suma o sa te bage pe lista de rau platnici care o sa iti faca o gramada de probleme daca vrei un abonament sau un credit.

Ce trebuie sa faci este sa suni la banca sa vezi care este costul de inghidere si sa te prezinti acolo cu suma aia + cat ai adunat in costuri de administrare. Banii aia o sa-i pui pe card la casieria bancii si dupa il vor putea inchide.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Personal te duci, si soliciți închiderea contului. Cel mai probabil va trebui să plătești bună anumita suma de bani pentru asta.
Eu din mobile banking mi-am deschis un cont in euro, si credeam ca n-o sa ma taxeze. =) A trebuit sa plătesc vreo 15 lei sa imi închidă contul.

| Denisa0954 a răspuns:

Trebuie să mergi personal sa il închizi

| Nonolita a răspuns:

Fiecare ti-a raspuns ce stie de la Banca lui.
In conditiile in care spui ca deja ai platit 5 lei (comision intretinere cont), inseamna ca va trebui sa mergi tu cat mai repede si sa ceri inchiderea contului. Nu se inchide automat nici un cont, nicaieri, daca ai datorii la ei. Si datoriile se aduna. Trebuie sa platesti datoriile. De aia spun sa mergi repede.

| Nonolita a răspuns (pentru Nonolita):

Si nu uita sa-i "multumesti" prietenei pentru teapa. Ea si-a facut targhetul si poate pleaca in vacanta in Japonia (stiu caz concret), iar tu platesti comisioane.