| vanessa1075 a întrebat:

As avea o intrebare: la ce facultate trebuie sa dau daca doresc sa-mi deschid o agentie de turism? mersi anticipat

3 răspunsuri:
| z8 a răspuns:

Ca sa deschizi o agentie de turism profitabila, nu trebuie sa stii fiecare stanca din Grecia si fiecare tip de arici de mare. Angajatii tai trebuie sa le stie pe alea. Tu trebuie sa stii sa administrezi afacerea (agentia ta de turism).

Trebuie sa stii contabilitate (sa vezi cat platesti in taxe, daca-i mai profitabil sa te axezi pe hotele de 2-3 stele sau pe 4-5 stele),

trebuie sa stii HR (ca sa angajezi oameni competenti),

trebuie sa stii ceva drept comercial (sa nu faci pe tine atunci cand te ameninta un fraier cu proces, sa stii puterea contractului, etc),

trebuie sa stii marketing, sa stii cum sa atragi clientii

trebuie sa stii PR, sa stii cum sa mentii clientii, etc.

Management, tehnica de negociere, etccccc.

Toate astea le inveti la facultatea de administrare a afacerilor sau management (ase). Eu iti recomand facultatea asta, daca vrei sa inveti, ai profesori care te ajuta, ai materiale garla, etc. Nici nu te sufoca, dar nici nu te lasa sa lenevesti. Poti sa faci in paralel si facultatea de geografie, din cate stiu eu e fff usoara.

| ChRoM a răspuns:

Management sau turism cred

Răspuns utilizator avertizat