| Beuca_Andrei_2001 a întrebat:

Aș dori să fac un curs de electrician si vreau să stiu dacă merită și as dori să lucrez în Germania pe domeniul ăsta.Și vreau să stiu ceva informații de acolo dacă îs locuri de muncă etc...
Dau fundă, dar vreau să fie răspunsurile serioase.
Mulțumesc!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ca sunt cursuri postliceale de electricieni, de 3 ani, mai in toate orasele, trebuind doar sa te interesezi local.
In Gemania ajungi sa lucrezi doar dupa ce ai deja certificarile in mana, ca esti calificat ca electrician si cunosti germana foarte bine, ca sa fii capabil sa comunici cu nemtii.

| Beuca_Andrei_2001 explică (pentru Violleta2022):

Da conteaza foarte mult sa stii limaba...
Daca sti limba ai foarte multe usi deschise.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La cat se castiga in Romania ca electrician independent, de ce ai mai lucra in Germania?
tu ai idee ce venituri sunt in acest domeniu si cat e de mare penuria de electricieni?
evident ca merita, orice meserie, de la sudor la electrician sau instalator, este foarte bine platita, oriunde, evident conditia este sa cunosti meseria si sa iti actualizezi abilitatile permanent.

| Beuca_Andrei_2001 explică (pentru anonim_4396):

Păi aicea poți să faci max. Până în 3000 de lei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Beuca_Andrei_2001):

Nu cunosti realitatea.
1/ depinde de calificari si angajator, daca ai calificarea maxima ANRE orice venit pleaca de la 3000 lei
2/ daca esti pe cont propriu, efectiv faci cat esti capabil sa muncesti intr-o luna de zile, ai nevoie de un PFA sau SRL, certificarea ANRE, manopera pentru o locuinta cu 4 camere incluzand becuri, prize si alte asemenea minuni pleaca de la 1500 lei in sus, de munca este in medie 3 zile, discutam de apartament, un panou de sigurante este 200-300 lei, o priza pleaca de la 50 lei, o aplica, bec, 30 lei, m liniari de canal/copex/ etc pleaca de la 10 lei, taxa de constatare 100 lei,

cate zile au mai ramas in luna?
daca vrei varianta usoara cum prefera majoritatea, mergi la angajator, tai frunze la caini jumate din timp, iei minim pe economie si te plangi ca e rau, sau muncesti si poti castiga 2-3000 euro pe luna, cu taxele la stat platite.

de ce crezi ca nu sunt salarii mari in Romania? nu exista productivitate, in 8 ore de munca, angajatul nu le munceste pe toate, ci o mare parte este irosita.

| Feitan a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite-l pe domnul care "cunoaste" realitatea, salariile sunt mici ca in Romania nu exista productivitate, da sigur, alt sugaci al multinationalelor, corporatiilor etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Feitan):

Asemenea remarca denota apartenenta din categoria taietorilor de frunze la caini si plangaciosilor care sustin ca soarta lor e in mainile altcuiva.

productivitatea muncii este atent monitorizata de institutul national de statistica, alte institute din Romania si inclusiv de institutii din UE, toti la unison sustin ca este foarte scauza, doar un plangacios de pe TPU sustine contrarul.

subiectul s-a incheiat aici, nu te chinui sa dai un raspuns.