| derek a întrebat:

As dori sa stiu daca in cazul in care o firma nu plateste impozitul pe salariu al unui angajat acesta isi poate lua cartea de munca? si ce se intampla cu fisa fiscala a angajatului? va trebui sa plateasca impozitul pe salariu? sper ca m-am exprimat coerent.Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Dpdv legal, angajatorul este obligat sa plateasca impozitele, altfel nu iti poti lua cartea de munca.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salariatul isi poate ridica cartea de munca. Angajatorul va figura cu debite restante la finante, CAS, sanatate, somaj. Daca vrei sa pleci in somaj nu poti beneficia de acesta pana cand angajatorul nu face dovada platii. Fisa fiscala va fi completata in mod normal, deoarece este o declaratie privind impozitul in regim de retinere de la sursa. Dupa 28 februarie, data limita a depunerii fisei fiscale pentru anul precedent (adica in 2011 se depune fisa fiscala pentru 2010), angajatorul trebuie sa-ti inmaneze si tie un exemplar pe semnatura sau sa ti-l trimita prin posta cu confirmare de primire. Impozitul pe salarii nu influenteaza vechimea. Este un impozit platit statului ( nu casei de pensii, nu sanatatii, nu somajului, adica nu asigurarilor sociale) pentru suma castigata lunar (banii plus ticketele de masa daca este cazul).